Gündem Haberleri

  Fatih kameralarla izlenecek

  A.A
  14.01.2006 - 10:12 | Son Güncelleme:

  Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, ilçelerinin suç işlenme oranı ile İstanbul'da 3. sırada yer aldığını belirterek, suçu önlemek ve asgari düzeye indirmek için Fatih'in kameralarla izleneceğini bildirdi.

  Demir, tarihi yarımada içinde bulunan Fatih'te 220 tane metruk ev olduğunu, bunların büyük bölümünün sahipsiz olması nedeniyle tinerci ve kapkaççıların işgali altında kaldığını vurguladı.

  Kent genelinin yanı sıra ilçede yapılan tüm araştırmalarda da trafik ve güvenliğin birinci öncelikli sorun olarak karşılarına çıktığına işaret eden Demir, “İstanbul, bu anlamda kötü bir dönem geçiriyor. Fatih de bundan nasibini alıyor. Sokağa çıktığınızda, genellikle hanımlar asayişle ilgili sıkıntı ve endişelerini dile getiriyorlar. Özellikle de park ve sokakların karanlık olmasından kaynaklanan problemlere işaret ediyorlar” dedi.

  PARKLARIN AYDINLATILMASI

  İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nce başlatılan Mobil Elektronik Sistem Entegrasyonu'na (MOBESE) paralel olarak kendilerinin de ilçede aydınlatma çalışmalarına başladıklarını anlatan Demir, çalışmalarına ilişkin şu bilgileri verdi:

  “İlçede halk özellikle parklardan sıkıntılı. Karanlık olması nedeniyle yeterince faydalanamıyorlar. Akşam olunca tinerciler ya da gençler, parklardaki lambaları kırarak bu mekanları işgal ediyor. Biz bunu önlemek için, her parka 12, 14 ve 16 metre yükseklikteki direklerle yüksek aydınlatma yaptık ve beyaz ışık koyduk. Artık kıramıyorlar.

  Ayrıca mevcut 13 kameraya ek olarak, özellikle uyuşturucu madde satışlarının muhtemel olduğu lise önlerine 28 kamera yerleştirerek toplam 41 kamera ile ilçe izlenecek. Kameralar zum yapma ve takip edebilme özelliğine sahip olacak.”

  Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, yaklaşık 300 bin YTL tutarındaki kameraların alım işleminin başladığını, 20-25 gün içinde yerleştirileceğini ve sistemin bir bütün olarak 1,5 ayda hizmete gireceğini sözlerine ekledi.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı