Gündem Haberleri

  Fatih’e yeni yol haritası

  Hazırlayan: Nuran ÇAKMAKÇI
  08.10.2015 - 21:40 | Son Güncelleme:

  MİLLİ Eğitim Bakanlığı (MEB), 2014 yılı Faaliyet Raporu’nda hedeflerin gerçekleştirilemediği bilgisine yer verilen Fatih Projesi’nde yeni yol haritasını çizdi. Proje kapsamında bugüne kadar 800 milyon lira, Eğitim Bilişim Ağı (EBA) için ise 2 milyon lira harcayan bakanlık, gelecek yıl 2 milyon 650 bin tablet dağıtmayı planlıyor. MEB, dört yıl içinde 10 milyon 600 bin tableti dağıtmış olacak.

  TABLETLER ÖĞRENCİYE


  Fatih Projesi’nde şu ana kadar 291 bin 910 dersliğe etkileşimli tahta kuruldu. 1 milyon 437 bin 800 tablet bilgisayar seti öğrenci ve öğretmenlere dağıtıldı. MEB, 2016 yılında 2 milyon 650 bin; 2017’de 2 milyon 650 bin, 2018’de 2 milyon 650 bin, 2019 yılında 2 milyon 650 bin olmak üzere, dört yılda toplam 10 milyon 600 bin tablet dağıtmayı hedefliyor. Tabletler okul bittikten sonra öğrencide kalacak.
  Etkileşimli tahtalar takviye kurslarda da eğitimin hizmetinde olacak. Geçen yıl 2 milyondan fazla öğrencinin yararlandığı, bu sene ise 3 milyon 500 bin öğrencinin başvurduğu takviye kurslarda, yenilenen EBA’nın içerikleri de kullanılacak. Takviye kursları kapsamında Türkiye'de yaklaşık 400 bin derslik kullanıma sunulabilecekken, bu kursların düzenleneceği ve altyapısı tamamlanmış okullarda da EBA’dan yararlanılacak. MEB’in gelecek yıl dağıtacağı tabletler için ihale şartnamesine koyacağı maddeler de netleşti. Bakanlık, yeni tabletlerde kırılmaya dayanıklılık özelliğiyle bilinen Gorilla Cam kullanılmasını istiyor. Kılıfıyla birlikte düşen cihaz 1 metreye kadar dayanıklı oluyor. Öğrenci kırarsa, MEB’in aldığı fiyat üzerinden firmadan kendisi yenisini temin edebilecek.


  900 BİN ÖĞRETMENE EĞİTİM


  Bakanlık 11 ilde belirlediği proje okullarda, Fatih Projesi’ni ve EBA’yı derslerinde en iyi kullanan formatör öğretmenler ile idarecileri belirleyecek. Bu öğretmenler hizmet içi eğitime alınacak. Eğitim sonrasında ise bu dersleri hem okullarında hem de hitap ettikleri bölgelerde diğer öğretmenlere verecekler. Böylece artık bütün öğretmenler aynı eğitime tabi tutulmayacak. Fizik öğretmeni kendi, edebiyat öğretmeni kendi alanında eğitim alacak. Bu kapsamda kurulan 13 stüdyoda 900 bin öğretmen EBA sürecine dahil edilecek.


  135 OKULDA ALTYAPI YENİLENEBİLDİ

  MEB’in 2014 yılı Faaliyet Raporu’nda Fatih Projesi ile ilgili şu bilgilere yer verilmişti:

  - Bakanlık 2 bin 800 okulun internet altyapısını yenilemeyi hedeflerken, 135 okula ulaşıldı.
  - 100 bin dersliğin etkileşimli tahtayla donatılması planlandı, yıl sonunda sayı 30 bin oldu.
  - Sınıf uygulamalarında tablet kullanan öğrenci sayısı 1 milyon 200 bin olarak hedeflendi ancak 550 bin öğrenci bu imkândan yararlanabildi.
  - 120 bin öğretmenin sınıfta tablet PC kullanması planlanırken, yıl sonunda ulaşılan sayı 125 bindi.

  DENKLİKTE YAPISAL YENİLİK GELİYOR

  YÖK Başkanı Yekta Saraç, yükseköğretim diploma denkliğinde yapısal değişiklik yapılacağını açıkladı. Saraç, ilk kez 90 ülkenin ataşeleri ve temsilcilerine Türk yükseköğretim sistemini anlattı. Saraç, ateşelere Ortadoğu’daki çatışmalar devam ederken yükseköğretim sisteminin savaş ve çatışmaların üzerinde olduğu mesajını vererek, özetle şunları söyledi: “Üniversitede 6 milyondan fazla öğrenci eğitim alıyor. Türkiye uluslararası öğrencilere eğitim verecek şartlara sahip. Ülkeler arasında öğrenci hareketliliği karşılıklı olmalı. Bunun için verilen diplomalar karşılıklı tanınmalı. Burada ‘o derece ile elde edilen yeterlikler’ temel olmalı. Türkiye’de, yurtdışı diplomaların tanınırlığında sorunlar olmasında, tanınırlık yerine denklik temelinde konuya yaklaşılması etkili. Mezuniyet sonrası meslek sınavı olmadığı için diplomaların tanınması, meslek icrası anlamına geliyor. Bu, diplomaların farklı incelenmesi sonucunu doğuruyor. Yeni YÖK yönetimi olarak kısa bir süre sonra bu konuda yapısal değişikliğe gidilecek.” (Gamze KOLCU / ANKARA)

  ‘TAKVİYE’DE SON GÜN

  MEB’İN, takviye kurslarına başvurular bugün sona eriyor. Örgün eğitim öğrencileri, okullarından Eğitim Bilişim Ağı (EBA) şifresi alarak e-kurs modülü üzerinden veya bizzat kurs müdürlüğüne başvuru yapabilir. Açıköğretim öğrencileri kurs merkezleri; kursiyerler ise halk eğitim merkezleri aracılığıyla kurs müdürlüklerine başvurabilir.

  Etiketler: Fatih Projesi , egitim , gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı