Gündem Haberleri

  Fatih cadde o bulvar

  Oğuz DİŞLİ / ANKARA
  30.10.2005 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Ankara Büyükşehir Belediyesi, lüks sitedeki caddelerin adlarını değiştirdi. Kanuni ile Fatih’in adları caddelere, Belediye Başkan Yardımcısı Saltoğlu’nun soyadı ise bulvara verildi.

  /images/100/0x0/55eade97f018fbb8f89bea97ANKARA sosyetesinin toplandığı ve ev fiyatlarının trilyonlarca lirayla ölçüldüğü ünlü Angora Evleri’ndeki cadde ve sokak adları, dini motiflilerle değiştirildi. 2 site yönetiminin iç içe olduğu Angora Evleri’nde yaşanan değişiklik, yönetimleri birbirine düşürdü. 18. dönem milletvekillerinin oluşturduğu 790 üyeli ‘Kooperatif 18’ yönetimi, kararın yanında yer aldı. 1200 üyeli ‘Angora Evleri Toplu Yapı Yönetimi’ ise isim değişikliklerini mahkemeye götürme kararı aldı.

  ANGORA DEĞİŞTİ

  En ilginç gelişmeyse, site içindeki bulvara Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Seyfi Saltoğlu’nun soyadının verilmesi oldu. Eski adı ‘Angora’ olan bulvar, ‘Saltoğlu Bulvarı’ yapıldı. Osmanlı İmparatorluğu’nun en önemli iki padişahı Kanuni Sultan Süleyman ve Fatih Sultan Mehmet ile Kurtuluş Savaşı’nın önde gelenleri Fevzi Çakmak ve İsmet İnönü’nün, ayrıca Türk siyasetinin önde gelenleri Adnan Menderes ve Turgut Özal’ın adları ‘cadde’lerde kaldı.

  Ne olmuş yani 22 yıl hizmetim var

  BELEDİYE Başkan Yardımcısı Seyfi Saltoğlu, kendisinin de bir villa sahibi olduğu Angora Sitesi’ndeki bulvara adının verilmesini şu sözlerle savundu: ‘Şimdi eski sokak isimleri oraya site yönetimleri tarafından konulmuş yasal olmayan isimlerdi. Arkadaşlar benim adımı da bulvara vermeye layık görmüşler. Hem ne olmuş? 22 yıllık belediye hizmetim var. Bana verdilerse ne ki? Şimdiye kadar yolsuzluğumuz mu çıktı; kötülüğümüz mü görüldü? Zaten eski isimler de abuk sabuk isimlerdi. Yok, Kediseven Sokak, yok Buluşmalar Sokak, yok Öykü Sokak. Değişmişse ne olmuş?’

  Sakız Hanım’ı ‘Zemzem’ yaptılar

  ANKARA’daki varlıklı ailelerin ikamet ettiği lüks sitedeki Sakız Hanım Sokak, Zemzem Sokak; Günışığı Sokak, Medrese Sokak; Gündönümü Sokak, Müderris Sokak; Camadan Sokak, Kümbet Sokak, Masumlar Sokak ise Mevlana Sokak oldu.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı