Gündem Haberleri

  Fast food yiyen çocuk geleceğin kalp hastası

  Hürriyet Haber
  30.08.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  ’Kalbimi Seviyorum Fast Food Yemiyorum’ kampanyasının tanıtan Memorial Hastanesi Kalp Cerrahisi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Bingür Sönmez, ’fast food’la beslenen çocukların 20 yıl sonrası kalp hastası olacaklarını söyledi.

  Prof. Sönmez, Şişli Belediyesi, Metabolik Sendrom Derneği, Memorial Hastanesi ve Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nce başlatılan kampanyanın, çocuklara yönelik bir sosyal sorumluluk projesi olduğunu vurguladı.

  Prof. Sönmez, şunları anlattı: "Biz, fast food dükkanlarında çocuklara sağlıklı mönüler verilsin istiyoruz. Oyuncaklarla, promosyonlarla çocukları kandırıyorlar. Gene kandırmaya devam etsinler ama balıkburger, sebzeburger ve salata yemeyi alışkanlık haline getirsinler."

  Metabolik Sendrom Derneği İkinci Başkanı Doç. Dr. Yüksel Altuntaş da sunumunda çocuklarda artan obezite nedeniyle kalp-damar hastalıklarından ölümlerin 20’li yaşlara inmeye başladığını söyledi. Doç. Dr. Yüksek Altuntaş, aralarında Ukrayna ve Letonya’nın bulunduğu bazı ülkelerin okullarda fast food yiyeceklerin yasaklandığını, bu konuda Türkiye’den de umutlu olduklarını anlattı.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı