Gündem Haberleri

  'Faşist' nitelemesi suç değil

  Strasbourg
  03.03.2005 - 10:07 | Son Güncelleme:

  Türkiye, 1996 yılında dönemin Adalet Bakanı Mehmet Ağar’a "faşist" diye hakaret ettiği gerekçesiyle 1 yıl hapis cezasına çarptırılan Eğitim-Sen üyesi İlknur Birol’a toplam 9 bin 500 euro (16 bin YTL) tazminat ödeyecek.

  Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), bir gösteri sırasında yaptığı konuşmada dönemin Adalet Bakanı Mehmet Ağar ve Bakanlığına hakaret ettiği gerekçesiyle 1997 yılında 1 yıl hapis cezasına çarptırılan Eğitim-Sen üyesi İlknur Birol’un başvurusu üzerine açılan davayı sonuçlandırdı.

    

  Birol’un konuşmasında Adalet Bakanı’nın kişiliği konusunda olumsuz bir tablo çizmesine karşın şiddetti teşvik etmediği kanısına varan AİHM, Birol hakkında verilen cezanın orantısız ve demokratik bir toplumda gereksiz olduğunu belirtti.

    

  Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin ifade özgürlüğüne ilişkin 10’uncu maddesinin ihlal edildiğini bildiren AİMH, Birol’a maddi ve manevi tazminat olarak ve yapılan harcamalar için toplam 9 bin 500 euro ödenmesine karar verdi.

    

  İlknur Birol, KESK tarafından Kadıköy’de düzenlenen "Barış ve Demokrasi" mitinginde dönemin Adalet Bakanı Mehmet Ağar’a "Eli kanlı faşistleri bakan yapıyorlar" dediği için 1 yıl ağır hapis cezasına çarptırılmıştı.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı