Gündem Haberleri

  Fare ve insanların ortak bir dili mi var

  Hürriyet Haber
  27.12.2001 - 02:17 | Son Güncelleme:

  Almanya'da fare yavrularının çıkardığı sesleri inceleyen bilimadamları, fare ve insanların benzer bir şekilde iletişim kurduğunu öne sürdüler.

  Uzmanlar, bu ortak dil mekanizmasının milyonlarca yıl önce yaşamış fare ve insanların, ortak bir atasıyla ilgili olabileceğini savunuyorlar.

  Deney, Ulm ve Konstanz Üniversiteleri araştırmacıları tarafından yapıldı. Prof. Gunter Ehret ve Dr. Sabine Riecke, yaptıkları araştırmada anne farelere yapay ve gerçek yavru seslerini dinlettiler. Anne fare, yavruların çıkardığı düşük frekanslı gerçek seslere karşılık verirken, diğerlerini duymazdan geldi. Düşük frekanslı sesler, insan iletişiminde de kelimelerin anlaşılması açısından büyük önem taşıyor. Ayrıca fare yavrularının çıkardığı sesler, akustik olarak insan sesine çok benziyor.

  Prof. Ehret, ‘‘Konuşma sırasında insanlar için geçerli olan kelimeleri anlama kuralları, yavrularının seslerine cevap veren anne fareler için de geçerli. Tek fark, bu frekansların insan seslerinden dört oktav daha yüksek olması’’ diyor.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı