Gündem Haberleri

  Fakir öğrenciler için ‘Köy Enstitüsü’ modeli

  Kamuran ZEREN / ANKARA
  27.01.2002 - 02:20 | Son Güncelleme:

  İlköğretimi yatılı okuyan çocukların, parasızlık yüzünden liseye gidemediği belirlenince Milli Eğitim Bakanlığı yeni proje hazırladı. Bu öğrencilerin, meslek liselerinde okumaları ve barınmaları da devlet tarafından karşılanacak.

  Sekiz yıllık kesintisiz eğitimden sonra Milli Eğitim Bakanlığı, ‘‘okuma hakkı’’ konusunda büyük bir reforma daha hazırlanıyor. Parasızlık nedeniyle okuyamayan çocuğun, zorunlu ilköğretim hakkından yararlanmasını ‘yatılı’ olarak sağlayan devlet, 8 yıldan sonra okulu bırakmak zorunda kalanlara da sahip çıkacak.

  Meslek liselerinin, ‘köy enstitüleri’ gibi çalışmasını beraberinde getirecek reforma göre, parasızlık nedeniyle liseye devam edemeyen çocuklara, 8 yıldan sonra hem parasız lise okuma hem de meslek edinme imkanı sağlanacak.

  CEP HARÇLIĞI DEVLETTEN

  Liseyi ‘yatılı’ olarak okuyacak öğrencilere, her ay cep harçlığı da verilecek. Palto, elbise, iç çamaşırı, ayakkabı, çorap, spor ayakkabısı, eşofman gibi kıyafetlerle, havludan terliğe tüm giyim-kuşam ihtiyaçları devlet tarafından karşılanacak öğrencilerin, ders kitaplarını da her yıl okul idareleri verecek. Öğrencilerin, sağlık giderlerini de Milli Eğitim Bakanlığı karşılayacak.

  Öğrencilere, erkek teknik, kız teknik ile ticaret ve turizm alanlarında öğretim yaptıran 2 bine yakın lisenin, istedikleri programında okuma imkanı sağlanacak. Buna göre, torna-tesfiyeden elektrik, çocuk bakımından dikiş-nakışa, turizmden otelciliğe kadar uzanan geniş yelpaze içinde bir meslek sahibi olmalarının yolu açılacak. Öğrenciler, bu okulların bünyesindeki 200 kadar pansiyonda ‘parasız’ barındırılacaklar.

  ALTIN BİLEZİK

  Yine, halen yatılı ve pansiyonlu ilköğretim okullarında okuyan ve büyük bölümü köy kökenli olan 88 binden fazla kız öğrenciye, liseye devam imkanı doğacak.

  Kız çocuklarının okutulması için önlemler alan Milli Eğitim Bakanlığı, ‘‘lise okuma hakkı’’nı kullandıracağı kız çocuklarının, bu reformla, halk arasında ‘‘altın bilezik’’ diye tanımlanan, bir meslek edinerek, doğrudan üretime katılmalarını sağlamış olacak.

  Sınavsız parasız yatılı

  Milli Eğitim Bakanı Metin Bostancıoğlu, Hürriyet'e, ‘‘Halen ilköğretimi yatılı olarak okuyan ve büyük bölümü köy kökenli çocukların, yine büyük bölümünün, mezun olduktan sonra liseye devam etmediğini gördük. Bunlar, maddi imkansızlık nedeniyle okumaktan vazgeçiyorlar. İşte bu çocuklarımıza imkan sağlayacağız’’ diye özetlediği reform için düğmeye basıldığını bildirdi.

  Reformun temelini oluşturacak yönetmelik değişikliğinin ‘‘bugün-yarın’’ yayımlanacağını belirten Bostancıoğlu, yeni düzenlemeyle yatılı okullardan çocuklara, meslek liselerinde ‘parasız’ ve ‘yatılı’ okuma hakkının, ‘sınavsız’ verileceğini açıkladı.

  BU YIL BAŞLIYOR

  Buna göre, uygulama bu yıl başlayacak. İlköğretim ve ortaöğretim çağı öğrencilerinin ancak, ‘‘Devlet Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavı’’na girerek elde edebildikleri haktan, yatılı okulu mezunları sınava girmeden yararlanacak.

  Reformun ilk uygulaması, halen 260 bine yakın çocuğun okuduğu yatılı ve pansiyonlu ilköğretim okullarından bu öğretim yılı sonunda mezun olacakları kapsayacak. Bu çocuklardan, ortaöğretime devam etmek isteyenlerin işlemleri il ve ilçe milli eğitim müdürlüklerince yürütülecek.

  Kayıtlar, 22 Haziran'daki Devlet Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavı sonrasında açıklanacak kayıt döneminde yapılacak.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı