Gündem Haberleri

  FAKİR BAYKURT BURDUR'DA ANILIYOR...

  Hürriyet Haber
  07.10.2005 - 17:01 | Son Güncelleme:

  -FAKİR BAYKURT BURDUR'DA ANILIYOR... -ÜNLÜ ROMANCI FAKİR BAYKURT BURDUR'DA DÜZENLENEN “6'NCI FAKİR BAYKURT KÜLTÜR VE SANAT GÜNLERİ” İLE ANILIYOR


  -FAKİR BAYKURT BURDUR'DA ANILIYOR...
  -ÜNLÜ ROMANCI FAKİR BAYKURT BURDUR'DA DÜZENLENEN
  “6'NCI FAKİR BAYKURT KÜLTÜR VE SANAT GÜNLERİ”
  İLE ANILIYOR
  Edebiyatçı-Öğretmen Türkiye Öğretmenler Sendikası (TÖS) Kurucu Başkanı Fakir Baykurt ölümünün beşinci yılında, doğum yeri Burdur'da çeşitli etkinliklerle anılıyor.
  Ölümünün ardından kurulan Fakir-Der tarafından düzenlenen ve 3 gün sürecek etkinliklerin ilk gününde, öğretmenler, sanatçılar ve vatandaşlar Cumhuriyet Meydanı'ndan Fakir Baykurt Kavşağı'na kadar yürüdüler.
  Daha sonra Öğretmenevi Nurcihan Velicangil Kültür Merkezi'nde yapılan toplantıya, Vali Can Direkçi, Belediye Başkanı Sebahattin Akkaya, Fakir Baykurt'un kızı Işık Başkurt, Köy Enstitüsü'nden ve TÖS'ten arkadaşları, Fakir-Der ve Eğitim-Sen üyeleriyle sevenleri katıldı.
  Toplantıda konuşan Fakir-Der Başkanı A. Necdet İlgün Fakir Baykurt'un hayatını kültüre, sanata ve halka adadığını, hayatının önemli bölümünün kırdan-kente toplumsal mücadeleyle geçtiğini ve örgütlenmeci kimliğiyle, toplum önderi olduğunu belirtti.
  Fakir Baykurt'u “koca çınar” diye anan Necdet İlgün, Baykurt'un bir şiirinde, “Benim dileğim 100 yıldan fazla yaşamak değil/Bir dileğim var halkımdan/Bir türkü süresi anımsanmak/Onu da paşa gönlü bilir” dediğini hatırlattı.
  İlgün sözlerini şöyle sürdürdü:
  “Binlerce yıllık tarihiyle kültür ve sanatın iç içe yaşandığı bir ilin bağrından çıkan Fakir, aydınlanmayı en önemli çekici gücü, Köy Enstitülü olmanın gururuyla yaşadı. Ulusal kalkınmamıza toplumcu bir gözle bakıp, toplumun her alanda aydınlanması ve bilinçlenmesi için mücadele verdi. Ülkemizin demokratikleşmesine önemli katkılarda bulundu.”
  Fakir Baykurt'un kızı Işık Baykurt ise babası Fakir Baykurt'u, sanki kaybetmemiş gibi her an yanlarında kabul ederek, yüreklerinde yaşattıklarını söyledi. Işık Baykurt, Fakir-Der'in, babasını ölümsüzleştiren etkinlikler düzenlemesinden de mutlu olduğunu söyledi.
  Yeni Kuşak Köy Enstitülüler Derneği Başkanı Prof. Dr. Kemal Kocabaş da sinevizyon eşliğinde, Fakir Baykurt'un hayatı, yaptığı çalışmalar, anıları ve öğretmenler adına gerçekleştirdiği önemli işlerden örnekler verdi.
  (A.A)
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı