Gündem Haberleri

  Faizlerimizi indirmek için Merkez Bankası’nı beklemeyiz

  Hayri ÇETİNKAYA
  25.07.2007 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Merkez Bankası’nın faiz indirimine yılın son çeyreğinde gitmesini ve yaklaşık bir puanlık düşüş beklediği söyleyen Garanti Bankası Genel Müdürü Ergun Özen, "Biz, faiz indirimi için Merkez’i beklemeyeceğiz. Mortgage faizi 1.35’e, oto kredileri yüzde 1.40-1.45’e ve ihtiyaç kredisi de 1.65-1.70’e iner" dedi.

  GARANTİ Bankası Genel Müdürü Ergun Özen, tüketici kredisi faiz oranlarını aşağıya çekeceklerini, bu adımlar için Merkez Bankası’nı beklemeyeceklerini söyledi. Özen, Doğuş Holding’in 16 yabancı bankadan sağladığı 300 milyon dolarlık kredinin imza töreninin ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Kredi faizlerindeki revize planlarına ilişkin bir soru üzerine Özen, rekabet ve hacim baskısından dolayı tüketici kredisi faiz oranlarını indirmek için Merkez Bankası’nı beklemeyeceklerini söyledi. Özen, Garanti Bankası’nın tüketici kredisi faizlerini aşağıya çekeceğini kaydederek, "Uzun vadeli ipoteğe dayalı (mortgage) finansmanlarda yüzde 1.35, otomobil kredilerinde yüzde 1.40-1.45, ihtiyaç kredilerinde de yüzde 1.65-1.70 arası bir yerlere gelir" dedi.

  MERKEZ 1 PUAN İNDİRİR: Merkez Bankası’nın faiz indiriminde son çeyreği gösterdiğine ilişkin bir soru üzerine Özen, "Ben bütün yılın geri kalan kısmı için konuşayım; 0.75 ile 1 arasında bir şey bekliyorum. Bunun ağırlığının da son çeyrekte olacağını düşünüyorum" diye konuştu. Merkez Bankası’nın gecelik borçlanma faiz oranı geçen yıl temmuz ayından bu yana yüzde 17.50 düzeyinde bulunuyor. Para Politikası Kurulu 12 Temmuz’daki toplantısı sonrasında yaptığı açıklamada ise faiz indirimlerinin yılın son çeyreğinde başlayabileceği sinyalini vermişti.

  MEVDUATTA MERKEZ RAKİP OLDU: Özen, "Merkez Bankası, artan döviz alımlarına paralel piyasaya çıkacak fazla parayı da likidite senetleri ile çekecek" dedi. Merkez Bankası’nın fazla likiditeyi çekmek için ilk kez geçen hafta ihraç ettiği likidite senetlerinin bankalara mevduat piyasasında bir rakip olacağını söyleyen Özen, "Yani Merkez Bankası mevduatta bankaların rakibi oluyor" dedi. Merkez’in kısa vadeli mevduatta rakipleri olmasının bankaları fazla yaralamayacağını söyledi.

  Dolar 1 YTL’ye düşmez

  GARANTİ Bankası Genel Müdürü Ergun Özen, "Dolar 1 YTL olacak mı?" sorumuza, doların 1 YTL olmayacağını düşündüğünü, hükümet sözcülerinin demeçlerinde daha çok ihracata dayalı büyümeden bahsedilmeye başlandığını, bunun da bir model değişikliği olarak algılanabileceğini ifade etti. YTL’deki değer kazancını başka yerden verim artışı ile sağlamanın çok zor olduğunu belirten Özen, "Merkez Bankası’nın günlük alımlarını artırması gerektiğini düşünüyorum. Çıkan parayı da yeni likidite bonoları ile sterilize edecek gibi duruyor" dedi. Dolardaki düşüşe ilişkin başka bir soru üzerine Özen, dolarda 1.20 YTL’nin de görülebileceğini, bunun önümüzdeki dönemde ne kadar sermaye yatırımı, ne kadar doğrudan yatırımın gireceği ile alakalı olduğunu söyledi.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı