GeriGündem Faiz indirimi tek başına kanı durduramaz
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Faiz indirimi tek başına kanı durduramaz

Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Sinan Aygün, kredi kartı faizlerinin 'aylık mevduat faiz oranının 2 katını geçemeyeceğine' ilişkin kanun teklifinin TBMM'ye sunulmasını, olumlu bir gelişme olarak niteledi.

Aygün, “Kredi kartında faiz indirimini alkışlıyoruz. Ancak faiz indirimi tek başına kanayan yarayı durduramaz, birikmiş borçlar için de ödeme kolaylığı getirilmeli” dedi.

Aygün, yaptığı yazılı açıklamada, kredi kartlarına uygulanan faizin yüksekliğiyle, bileşik faiz konusunu sürekli gündeme getirdiklerini hatırlatarak, insanların kâbusu haline gelen kredi kartı sorununun çözümü için Mart ayında TBMM Adalet Komisyonuna yasa teklifi sunduklarını bildirdi.
Aygün, 5 yılda iki kez yasal düzenleme yapılmasına rağmen, yüksek faiz oranları, bileşik faiz uygulaması ve kart limitlerinin kullanıcıların gelir düzeyinin çok üzerinde olması nedeniyle, sorunun köklü çözüme kavuşturulamadığını vurguladı.

'KART LİMİTLERİNE DE SINIRLAMA GETİRİLMELİ'

Kredi kartına faiz sınırı getiren yasal düzenlemenin doğru olduğunu ifade eden Aygün, kart limitlerine de sınır getirilmesi gerektiğini belirterek, şunları kaydetti:
“30 Nisan tarihi itibariyle, kredi kartı borcu nedeniyle 1 milyon 86 bin 33 kişi kara listeye girmiş durumda. Yapılacak faiz indiriminin yanı sıra, kara listeye giren kişilere de ödeme kolaylığı sağlanırsa, uygulanan yüksek faizlerin yükü altında ezilenlerde rahata kavuşmuş olacak. Ancak kredi kartı kâbusunun bir daha gündeme gelmemesi için yapılması gereken köklü düzenlemeler de var. Bunlardan biri, kredi kartı limitlerine sınırlama getirilmesidir. Yürürlükteki uygulamaya göre, vatandaş kaç kredi kartına sahip olursa olsun, her bir kredi kartının limiti, gelirinin 4 katı seviyesinde olabiliyor. Vatandaş, sahip olduğu birkaç kredi kartıyla, gelirinin çok üzerinde harcama yetkisini cüzdanında taşıyor. Geliri, bir kartının asgari borç tutarını bile ödemeye yetmeyen vatandaş, diğer kartından çekerek borcunu ödemeye çalışıyor. Borçların bu şekilde döndürülmeye çalışılması da yüksek faizler nedeniyle vatandaşın borç batağına saplanmasına neden oluyor.”

-'KART BİLGİ HAVUZU KURULMALI'

Aygün, TBMM Adalet Komisyonuna sundukları teklifte, vatandaşın kullandığı tüm kredi kartlarının limit toplamının aylık gelirinin dört katı olmasının yer aldığını söyledi.
Limitlerin denetlenebilmesi için de TC kimlik numarasına bağlı bir Kart Bilgi Havuzu sistemi kurulmasını önerdiklerini belirten Aygün, “Bu bilgi havuzu sayesinde, vatandaş hangi kredi kartını kullanırsa kullansın, tüm kartlardan yaptığı harcama toplamının aylık gelirinin dört katını geçmesi engellenecek ve vatandaş ödeme yaptığında, ödediği miktar kadar harcama yetkisi tanınacak” dedi.

-KREDİ KARTI KULLANICI SAYISI BELİRLENECEK -

Türkiye'de 2008 yılı Mart ayı itibariyle 38 milyon 534 bin 106 adet kredi kartının kullanıldığını kaydeden Aygün, kart sayısının bilindiğini, ancak kullanıcı sayısının tam olarak belirlenemediğine dikkati çekti. Aygün,”TBMM'ye sunduğumuz kanun teklifinde yer alan Kart Bilgi Havuzu Sistemiyle, toplam kart kullanıcı sayısının belirlenmesi de mümkün olacak” dedi.

-KREDİ KARTI BORCU 30 MİLYAR YTL-

Bu arada Türkiye'de kredi kartı kullananların 9 Mayıs 2008 tarihi itibariyle 1 milyar 850 milyon YTL'si yasal takip başlatılmış toplam 30 milyar 482 milyon YTL borcu bulunduğuna işaret eden Aygün, her 2-3 yılda bir kredi kartı kabusuyla uyanmamak için köklü çözümü içeren yasal düzenlemenin gerekli olduğuna işaret etti ve TBMM'de ele alınacak teklifi desteklediklerini açıklamasına ekledi.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle