Gündem Haberleri

  Faiz dışı fazlayı indirdi, 7 milyar YTL’yi buldu

  Hürriyet Haber
  10.05.2008 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İstanbul’un başarılı vergi mükellefleri ve ihracatçılarının ödüllendirildiği törende konuşan Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, ’mali disiplinde gevşeme’ olarak yorumlanan faiz dışı fazla indirimi sayesinde yeni kaynak yaratılacağına dikkat çekti.

  2008 yılı için faiz dışı fazlanın yüzde 3.5’e çekilmesiyle, bütçede 7 milyar YTL civarında kaynak elde edileceğini açıklayan Unakıtan, kaynağın GAP, sulama, karayolları ve demiryolları yatırımlarında kullanılacağını söyledi. Geçen yıl 32 milyar dolar düzeyinde gerçekleşen petrol faturasının 40 milyar dolara yaklaştığını ve daha önce yüzde 5.5 olarak öngörülen 2008 yılı büyümesinin yüzde 4.5 olacağını belirten Unakıtan, şu değerlendirmeyi yaptı: "Yüzde 4.5’lik büyüme hızı bir yavaşlama değildir. Avrupa ülkelerinde büyüme yüzde 2’ler seviyesinde."

  Dolar 3 milyona çıkardı

  "Faiz dışı fazla hedefi, borç yüküne ve kalkınma hızına göre belirlenir" diyen Unakıtan, "Hedefi aşağı çekince ’mali disiplin gevşedi’ diyorlar. Bakarsın bütçe açığına, görürsün gevşemiş mi gevşememiş mi" diye konuştu. Bütçe disiplininin önemine vurgu yapan Unakıtan, "Eğer biz bu bütçe disiplinine uymasaydık dünyadaki bu kriz dolayısıyla bizdeki gecelik faizler eskisi gibi yüzde 5 bine, dolar 3 milyona çıkardı" diye konuştu.

  Petrol fiyatlarının yüksek seyretmesinin enflasyonu olumsuz yönde etkilediğine dikkat çeken Unakıtan, "Enflasyon bu sene inmez, ama seneye iner. Petrolün fiyatı düşmüyor. Gıda fiyatları tüm dünyada yükseliyor. Bu durumdan elbette ki Türkiye de etkilenecek" diye konuştu.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı