Gündem Haberleri

  Faiz artışları İngilizleri zora soktu

  A.A.
  03.07.2007 - 12:08 | Son Güncelleme:

  Üst üste gelen faiz artışlarının İngiltere'deki dar ve orta gelirli kişileri zor duruma soktuğu, son 6 aydır milyonlarca kişinin tutsat (mortgage), gaz, elektrik, su, telefon gibi borçlarını ve faturalarını ödeyemez durumda olduğu bildirildi.

  ModenExpert.com adlı internet sitesinin yaptırdığı araştırmanın sonuçları, 7 milyondan fazla kişinin geçen 6 ay boyunca çeşitli giderlere ait faturalarını ödemediklerine ya da geç ödediklerine işaret etti.

  Uzmanlar, İngiltere Merkez Bankası'nın önümüzdeki birkaç gün içinde faiz oranlarını bir kez daha, bu defa her zamankinden fazla arttırmasının beklendiğini hatırlatırken, “Bu durumda önümüzdeki dönemde ödenemeyen borçların miktarı da artacak gibi görünüyor” dediler.

  Uzmanların bir başka uyarısı da, mortgage ödemelerindeki aksamaların yol açacağı olumsuzluklar oldu ve önümüzdeki bir yıl içinde banka ipoteğiyle alınan 50,000 evin borçları ödenemediği için bankalara geçeceği tahmininde bulunuldu.
  MoneyExpert.com'un araştırmasında, İngiliz halkının ödenemeyen faturalarının bir önceki yıla göre yüzde 50 oranında artış gösterdiği de ortaya çıktı.

  Konuyla ilgili bir açıklama yapan MoneyExpert.com Genel Müdürü Sean Gardener, halkın büyük bölümünün büyük bir mali baskı altında olduğunu belirtirken, faizlerin böylesine artış gösterdiği bir dönemde ailelerin ekonomik açıdan kriz yaşamalarının kaçınılmaz olduğunu söyledi.
  Gardener, gidişatın endişe verici olduğu uyarısında da bulundu.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı