Gündem Haberleri

  Fahri trafik müfettişinin cezasına iptal başvurusu

  A.A.
  20.02.2006 - 18:55 | Son Güncelleme:

  İzmir'de otomobille kırmızı ışıkta geçtiği için fahri trafik müfettişince ceza kesilen bir sürücü, söz konusu müfettişin “üst düzey mesleki eğitim almadığını” gerekçe göstererek, cezanın iptali için mahkemeye başvurdu.

  İzmir Sulh Ceza Mahkemesi'ne başvuran Gupse Özay, bir fahri trafik müfettişi tarafından kendisine “Alsancak semtinde 7 ay önce otomobiliyle kırmızı ışıkta geçtiği” gerekçesiyle ceza kesildiğini, bu cezanın iptali için İzmir Valiliği aleyhine dava açmak istediğini bildirdi.
  AA muhabirinin görüştüğü Gupse Özay'ın avukatı Senih Özay, 2918 sayılı Karayolları ve Trafik Kanunu'nda yaya ve sürücülerin trafik ışıklarına uymak konusundaki zorunluluklarının hüküm altına alındığını belirterek, şöyle konuştu:
  “Bu konudaki kanun hükmü açıktır. Trafik polisleri tarafından bu hüküm ihlallerinin cezalandırılmasına ne bizim, ne de bir başkasının sözü olamaz. Çünkü bu görevliler meslekleri icabı, bu konunun eğitimini en üst düzeyde almış görevlilerdir. Ancak gönüllü olarak bu işe soyunan fahri trafik müfettişleri, resmi trafik görevlileri kadar bu konuda üst düzey eğitim almamakla birlikte, hangi şartlarda ve ne amaçla bu ihlalleri bildirdikleri ve cezai işlem uygulanmasına sebebiyet verdikleri meçhuldür. Unutulmamalıdır ki, Türk Ceza Kanunu prensip gereği cezalandırma aşamasında somut delillere ihtiyaç duyar.”
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı