Gündem Haberleri

  Fahri müfettişler sürücüleri gözetliyor

  SAKARYA (A.A)
  01.08.2006 - 11:22 | Son Güncelleme:

  Türkiye Fahri Trafik Müfettişleri Derneği Genel Başkanı İhsan Memiş, fahri müfettişlerin daha çok kırmızı ışık ihlaline ceza kestiklerini belirtti.

  İhsan Memiş, yaptığı açıklamada, Türkiye'de 1997 yılında ilk kez uygulamaya konulan fahri trafik müfettişliğinde önemli ilerlemeler yaşandığını kaydetti. Trafikte sivil bilincin yaygınlaşması amacıyla bu uygulamanın önemli rol oynadığını ifade eden Memiş, şunları söyledi:

  “Çalışmalarımız, gelişmiş ülkelere oranla Türkiye'de ilk kez denendiği için başarı seviyemiz yüzde 95'tir. Türkiye'de yaklaşık 11 bin adet fahri trafik müfettişi gönüllü olarak görev yapıyor. Bunların kestiği cezaların yüzde 5'i iptal ediliyor. İptal edilenler de sahte veya çalıntı plaka, gece olması veya çamur nedeniyle plakanın iyi okunamayışındandır. Plakalara ceza kesildiği için yanlış çıkınca iptal ediliyor. Fahri trafik müfettişleri en çok kırmızı ışık ihlaline ceza kesiyor. Ardından tehlikeli şerit değiştirmek, emniyet kemeri ve uygunsuz parklar geliyor. Yolları bizim sivil gözcülerimiz bir anlamda gözetliyor. Müfettişler seçilirken daha dikkatli olunmalı. Yetki sadece valilik ve emniyet müdürlüklerinde olmamalı, sivil kuruluşlara da seçme yetkisi tanınmalı. Aksi takdirde siviller etkili olamaz.”

  Fahri trafik müfettişlerinin gönüllülük esasına göre çalıştıklarını ve herhangi bir maddi karşılık beklentisi içinde olmadıklarını belirten Memiş, Türkiye'de her yıl binlerce insanın trafik kazalarında yaşamını yitirdiğini söyledi.
  Geçen yıl 118 bin 31 adet ceza kesildiğini ifade eden Memiş, 21 Haziran 2006 tarihinde 'Sıfır tolerans' uygulaması başlattıklarını ve bu yıl kesilen ceza sayısının daha çok olacağını belirtti. Memiş, sürücülerin trafik kullarına uymaları gerektiğini de sözlerine ekledi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı