Gündem Haberleri

  Sürekli Türk Bayrağı dalgalanıyor... İşte kahramanın mezarı

  Özgür ALTUNCU / İSTANBUL
  20.12.2017 - 15:25 | Son Güncelleme:

  BAE Dışişleri Bakanı'nın tepki çeken tweetiyle gündeme gelen Medine Kahramanı Ömer Fahreddin Türkkan Paşa’nın Kabri İstanbul’da bulunuyor. 1948 yılında vefatının ardından vasiyeti üzerine Aşiyan Mezarlığı’na defnedildi.

  Sürekli Türk Bayrağı dalgalanıyor... İşte kahramanın mezarıTürkkan ailesinin kabristanında sürekli Türk bayrağı dalgalanıyor. Fahreddin Paşa’nın 22 Kasım’daki ölüm yıldönümünde mezar başında düzenlenen anma törenine katılanlar mezar başındaki ağacın dallarına Türk bayrağı astı.

  Kendisi gibi asker olan oğulları tarafından mezarı bir aile kabristanına dönüştürüldü. Eşi Sıdıka Türkkan da vefatının ardından 1959 yılında yanına defnedildi.

  Sürekli Türk Bayrağı dalgalanıyor... İşte kahramanın mezarı

  EN KÜÇÜK OĞLU ŞEHİT DÜŞTÜ

  En küçük oğlu Yüksek Makine Mühendisi Ayhan Türkkan, 1955 yılında Hava Kuvvetlerinde Yedek Subay olarak askerliğini yaparken vefat etti. Ayhan Türkkan da babası ve annesinin yanına defnedildi. Şehit statüsünde defnedilen Türkkan’ın mezar taşına şu ifadeler yazıldı:

  Karışıp gitti sanki, Taze ay Türkkanına, Medine Müdafa-i babasının yanına, Burada bir yedek subay, yurda kurban yatıyor, ilk baharında bir Ay, Ayhan Türkkan yatıyor, Bu düzensiz dünyaya ne de çabuk küstü o, yüksek bir ruh sahibi, yüksek mühendisti o.”

  Fahrettin Paşa paylaşımına tepki yağıyor... Fahrettin Paşa kimdirFahrettin Paşa paylaşımına tepki yağıyor... Fahrettin Paşa kimdir?

  KIZI GELİNİ VE KENDİSİ GİBİ GENERAL OLAN İKİ OĞLU DA AYNI KABRİSTANDA

  1978 yılında vefat eden kızı Suphiye Türkkan da aile kabristanına defnedildi. Emekli General olan oğlu Mehmet Selim Türkkan ile gelini Ayşe Nermin Türkkan da aynı kabristanda yatıyor. Bir dönem Kırklareli Milletvekilliği yapan en büyük oğlu emekli General Mehmet Orhan Türkkan da 1994’de aynı kabristanında toprağa verildi.

  Sürekli Türk Bayrağı dalgalanıyor... İşte kahramanın mezarı

  MEZAR TAŞLARINDAKİ YAZILAR SİLİNMEK ÜZERE

  Türkkan Kabristanlığındaki mezar taşlarının büyük bir bölümü zamanla silinmeye başladı. Sadece Fahreddin Paşa’nın mezar taşındaki yazı yenilenmiş, orada da “Birinci Cihan Harbinde Medine’nin Kahraman Müdafi-i” yazıyor.

  Erdoğandan Birleşik Arap Emirliklerine çok sert Fahrettin Paşa yanıtıErdoğan'dan Birleşik Arap Emirlikleri'ne çok sert 'Fahrettin Paşa' yanıtı


  .

  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı