GeriGündem Faciaya kılpayı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Faciaya kılpayı

Antalya Havalimanı yakınlarında dün akşam düşen Rus kargo uçağında bulunan 19 yolcu ve 9 mürettebat sağ kurtuldu. Uçaktakilerden 8'inin burnu bile kanamadı. Uçağın havalimanındaki lojmanlara çok yakın mesafede boş alana düşmesiyle bir faciadan dönüldü.

Mısır'ın Burgada Havalimanı'ndan gelen ve Antalya Havalimanı'na yakıt ikmali için inmek isteyen Rus Tyumen Havayolları'na ait ‘Antonov 26’ tipi uçak saat 19.00 sıralarında, irtifa kaybederek düştü. Elektrik tellerini kopararak yere çakılınca ikiye bölünen uçağın, pist başında oluşan türbülansla birlikte yıldırım düşmesi ve yanlış alçalma nedeniyle düştüğü sanılıyor.

ÖLEN OLMADI

Kaza sonrası havalimanının elektrikleri kesilirken Antalya'da alarm verildi. Uçağın düştüğü haberi üzerine hastanelerden çok sayıda ambülans kaza yerine gönderildi. Kurtarma ve itfaiye ekipleri de kaza yerine ulaştı. Uçaktakiler tahliye edilirken ölen ve ağır yaralı olmaması, bazı yolcuların burunlarının bile kanamaması görevlilere derin bir nefes aldırdı. Yaralıların tümü, ambülanslarla Antalya Devlet Hastanesi, SSK Bölge Hastanesi, Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi ve Özel Andeva Hastanesi'ne sevkedildi.

LOJMAN BÖLGESİ

İtfaiye, uçağın infilak etmemesi için önlem aldı. Kaza yerine gelip, kurtarma çalışmalarını izleyen Antalya Valisi Ertuğrul Dokuzoğlu, telefonla Ankara'ya bilgi verdi. Uzmanlar, facianın ucuz atlatıldığını belirtti. Uçağın düştüğü bölgede çok sayıda lojman bulunuyor. DHMİ Antalya Başmüdürü Hasan Özşahin'in evi ise uçağın düştüğü yere 100 metre uzaklıkta. Bölgede DHMİ, Meteoroloji ve Hudut Sağlığı Genel Müdürlüğü'ne ait çok sayıda lojman yer alıyor.

TURİST DEĞİL, İŞÇİ

Vali Dokuzoğlu, uçaktan yaralı kurtulan yolcuların turist olmayıp Mısır'da çalışan Rus işçiler olduğunu, uçağın Antalya'ya yakıt ikmali için geldiğini söyledi. Dokuzoğlu, ‘‘Uçağın iniş sırasında tellere takılıp düştüğünü sanıyoruz. Ancak, gerçek düşme nedeni sivil havacılıktan gelen uzmanlar tarafından yapılacak inceleme sonucu belli olacak. Pilot pisti ortalayamamış’’ dedi.

Tellere takıldı, lojmanların yakınına düştü

Görgü tanıkları, Rus kargo uçağının piste yaklaşırken, büyük olasılıkla türbülans nedeniyle sola doğru savrulduğunu, ağaçlara sürtünüp, elektrik tellerini kopardıktan sonra düştüğünü söyledi. Piste 300- 400 metre mesafede, havalimanına ulaşım sağlayan eski yolun üzerine düşen uçak, bir süre gövde üzerinde sürüklendikten sonra durdu. ‘RA-26012’ kuyruk numaralı uçak, kokpitin arkasından ikiye ayrıldı.

20 yaralı hastanede

Kazada yaralanan yolcular ile mürettebata ilk müdahale olay yerine ulaşan ambülans doktorları tarafından yapıldı. Daha sonra yaralı Rus yolcular hastanelere gönderildi. Uçağın parçaları geniş bir alana yayıldı.
False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle