Gündem Haberleri

  Faciadan sonra ilk gün

  AA - VATAN
  08.07.2015 - 10:17 | Son Güncelleme:

  Manisa’da üzüm bağına yaprak toplamaya giden 15 işçinin hayatını kaybetmesindan sonra karayoılları ekipleri yol kenarında bakım onarım çalışmaları yaptı. Öte yandan bu sabah yollara çıkan işçiler yine aynı şekilde traktör römorkları, kamyon kasaları üzerinde istiflenerek taşındı.

  Manisa'da düan Gölkara İlçesi'nde bir facia yaşandı. Üzüm yaprağı taplamaya giden kadınları taşıyan kamyonet TIR'ın altında kaldı. Faciada 13'ü kadın 15 kişi korkunç şekilde yaşamını yitirdi, 2 kişi yaralandı. Ancak tüm Türkiye’yi yasa boğan kazanın üzerinden henüz 24 saat bile geçmeden aynı manzaralar yine yaşandı. insanlar balık istifi şekilde açık kasa araçlar üzerinde çalışmaya gitmek zorunda kaldı.

  KARAYOLLARI BAKIM ONARDIM ÇALIŞMASI YAPTI

  Kazanın meydana geldiği Salihli-Gölmarmara yolunda Karayolları ekipleri tarafından yol onarım bakım çalışması yapıldı. Kazada ölen tarım işçilerinin ikamet ettikleri Salihli'nin Çökelek Mahallesi ile olayın yaşandığı Hacıveliler Mahallesi arasında kalan yolda, Karayolları ekipleri, asfaltlama ve yol çizgisi çalışması yaptı.

  BAŞKA İŞ Mİ VAR

  Kazanın olduğu yere sadece birkaç kilometre uzaklıkta olmasına rağmen, tarım işçileri acı olaydan bilgileri olduğunu ama geçinmek için de yapacak başka iş olmadığını söyledi. Bağda, yaprak toplayan işçilerden Necmiye Balcı, evlerinin geçimini sağlamak için ailece çalışmak zorunda kaldıklarını söyleyip, “Kazayı duydum çok acı yaşadım. Üzüldüm ama bizim de yapacak çok fazla tercihimiz yok. Biz mecburuz bu işi yapmaya. Ben de eşim ve oğlumla gelip burada çalışıyorum. Günlük 20 - 30 kilo yaprak topluyorum. Bunu da kilosunu 1.5 TL’den satıyorum. Zor oluyor ama geçinmek için çaremiz yok” dedi.

  Bu bizim kaderimiz

  Bağdaki çalışmanın bitmesinin ardından Niyazi Balcı, ailesini ve arkadaşını motosikletinin sepetine bindirip evlerine gitmek üzere yola çıktı. Tehlikeli yolculuk sırasında konuşan Niyazi Balcı, “Bu şekilde çalışmak zorundayız. Böyle kasalı araçlarda kullanmamız lazım. Çünkü hem biz kendimizin ulaşımını sağlıyoruz, hem de topladığımız ürünleri taşıyoruz. Başka türlü yapamayız. Bu araçları kullanmak bizim için zorunluluk. Kaderimiz. Minibüse binmek isteriz ama onu alacak kadar da paramız yok zaten” dedi.

  DEDE TORUN AYNI KASADA

  ‘Zaten evvelden ölmüş o çiftçi!’

  Çökelek köyü yakınlarında traktörün kasasında tarlaya çalışmaya giden Hasan Civelek de 15 yaşındaki torunu Elif Nur’la tehlikeli olmasına rağmen yolculuk yaptı. Böyle bir ulaşıma mecbur olduklarını söyleyen Hasan Civelek, “Dikkatli olmazsan tehlikeli. Yoksa dünyada insan kalmaz. Köy yerde çiftçi nasıl gidecek? Çiftçinin başka çaresi yok. ’Çiftçi ölmüş’ diyorlar. Zaten evvelden de ölmüştü çiftçi” dedi.

  Acılı ailelere psikolojik destek

  Manisa Aile ve sosyal Politikalar İl Müdürlüğü ekipleri de, köyde çalışma yaptı. Yakınlarını kaybedenlerin evlerini tek tek dolaşan görevliler, bu kişilerin hem acılarına ortak oldu, hem de onlara psikolojik destek verdi. İl müdürlüğü görevlilerinin önümüzdeki günlerde de belli aralıkla köye gelip bu tür çalışmalarını sürdürecekleri açıklandı. Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Murat Konan, “Yaptığımız tespitler neticesinde vefat eden altı tarım işçisi kadının çocuklarının 18 yaşından küçük olduğunu tespit ettik. Eğer belirlenen çocukların yakınları veya babası çocuklarına bakamayacak durumdaysa bu ailelerimizin her birine çocuk başına ayda 400 lira maaş bağlayacağız” dedi.

  Etiketler: trafik kazası , gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı