Gündem Haberleri

  Facebook tepkilere dayanamadı

  Planet/EkoNet
  27.05.2010 - 11:03 | Son Güncelleme:

  Facebook, son dönemde maruz kaldığı yoğun güvenlik eleştirileri ardından güvenlik ayarlarında değişiklik yapıldığını açıkladı. NATO Genel Sekreteri Rasmussen, krizdeki Avrupa’nın askeri harcamalarda kesintiye gitmesinin uzun vadede ekonomi üzerinde daha olumsuz sonuçlar yaratacağını söyledi. Apple 30 yıllık rekabetin ardından Microsoft’u devirip piyasa değeri en yüksek teknoloji şirketi oldu.

  CNN: Facebook'ta güvenlik ayarlarınızı kontrol etmeyi unutmayın
  Gelen eleştiriler karşısında daha fazla dayanamayan Facebook, Çarşamba günü kullanıcıların güvenlik ayarlarını değiştirmelerini kolaylaştıracak ve dışarıdan şahısların özel bilgilerini görmesini engelleyecek değişikliklerin yapıldığını açıkladı.        

  Facebook CEO’su Mark Zuckerberg, son dönemde yapılan güvenlik değişiklikleriyle ilgili kullanıcılardan gelen tepkilerin güvenliğin sıkılaştırılmasını mecburi hale getirdiğini söyledi. “Biz de bunun doğru bir iş olduğunu düşünüyoruz. Gelen tepkilere kulak verdik ve ikna olduk” dedi.

  Facebook’un yeni güvenlik ayarlarının bugünden itibaren uygulamaya konacağını belirten Zuckerberg, önümüzdeki birkaç hafta içinde kullanıcıların büyük bir kısmının hesaplarında bu yeni seçeneklerin devreye gireceğini söyledi.

  THE TIMES: Rasmussen: Askeri harcamaları kesmeyin
  NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen dün Times gazetesine yaptığı açıklamalarda bütçe açığıyla başa çıkmaya çalışan üye ülkelerin askeri harcamalarda kısıntıya gitmemesi gerektiğini söyledi.

  Rasmussen başta İngiltere olmak üzere tüm borçlu NATO üyelerinin zorlu ekonomik koşulları, silahlı kuvvetlerini daha verimli bir hale getirmek ve modern savaşın koşullarına uydurmak için bir fırsat olarak kullanmalarının yerinde olacağını söyledi. Danimarka’nın da eski dışişleri bakanı olan Rasmussen, “Bütün hükümetlerin bütçe sıkıntıları var” dedi ve ekledi:

  “Hükümetlerin sosyal programlarında, eğitim programlarında ve emekli maaşlarında yaptıkları kesintileri kabul ettirmeleri çok zor ama savunma bütçeleri için durum böyle değil. Dolayısıyla savunma bütçeleri krizden etkilenecek.”

  Ancak bir ülkenin savunma ve güvenliğine yatırım yapmak için paradan daha fazla şeylere ihtiyaç olduğunu belirten Rasmussen, “Bütün hükümetler savunma bütçelerinde yapılacak derin kesintilerin uzun vadeli etkilerinin farkında olmalıdır. Çünkü kendi deneyimlerimizden de bildiğimiz gibi ekonomik büyüme uluslararası güvenlikle yakından ilişkilidir. İstikrarsızlık ve güvensizliğin ekonomik büyümeye engel olduğunu biliyoruz. Dolayısıyla savunma harcamalarını kısarsak uzun vadede ekonomik büyümeye olumsuz etki yapabiliriz” dedi.

  BBC: Güney Kore’den denizaltı savunma tatbikatı
  Güney Kore donanmasının çok büyük bir denizaltı savunma tatbikatı yaptığı bildirildi. Ülkenin resmi haber ajansı Yonhap’ın bildirdiğine göre bir günlük tatbikata 10 savaş gemisi katılıyor.

  Mart ayında bir Güney Kore savaş gemisinin Kuzey Kore’ye ait bir torpille batırılmasının ardından son dönemde gerginlik iyice arttı. Bu dönemde böyle bir tatbikat planlanması da dikkat çekti.

  Güney Kore’nin Taean kasabası açıklarında düzenlediği bir günlük deniz tatbikatı Salı günü Güney Kore’ye ait K1 tanklarının Kuzey Kore’den gelebilecek bir sürpriz saldırıya karşı hazır olduğunu gösterdiği bir başka tatbikatın ardından geldi.

  Güney Kore’nin yakın müttefiki ABD, ülkedeki geniş kapsamlı askeri birlikleri ve yerel güçler işbirliğiyle ortak bir tatbikat planladıklarını duyurdu ancak henüz bir tarih belirlenmedi. Analistler hiçbir ülkenin gerginliği artırmak istemediğini ancak Güney Kore ve müttefiklerinin Kuzey’i önlemek için caydırıcı olmaya çabaladığını ifade ediyor.

  THE NEW YORK TIMES: Çevre felaketinde BP’nin bir sorumsuzluğu daha ortaya çıktı
  Deepwater Horizon petrol kulesinin patlamasından birkaç gün önce BP yetkililerinin büyük oranda mali sebeplerden ötürü, kuyuyu kapatmak için daha riskli olduğunu bildikleri bir seçeneği tercih ettikleri ortaya çıktı.

  New York Times’a Kongre’nin inceleme ekibinin bir üyesi tarafından gönderilen BP belgesine göre, seçilen metotla ilgili olarak eğer borunun etrafındaki çimento tam kapanmazsa gaz sızıntısı olabileceğinden endişe ediliyordu. Çünkü bu metotla sadece tek bir bariyer oluşturuluyordu.

  Kullanılabilecek diğer metotta ise iki bariyer vardı.
  Hem kuyu çalışanları hem de şirket yetkilileri patlamadan saatler önce gazın taşeron firma Halliburton tarafından yerleştirilen çimento mührün altından sızmaya başladığını, patlamaya büyük ihtimalle bu sızıntıların neden olduğunu söyledi.

  FINANCIAL TIMES: Apple Microsoft’un tahtını elinden aldı, en büyük teknoloji şirketi oldu
  Apple, Microsoft’un piyasa değeri itibariyle en büyük teknoloji şirketi olma unvanını elinden alarak, sıra dışı bir geri dönüşe de imza atmış oldu.

  Steve Jobs ve Bill Gates arasında 30 yıldan fazla süren rekabetin ardından özellikle son dönemde iPad’le piyasaları kasıp kavuran Apple NASDAQ’da liderliği ele geçirdi.

  Dün New York piyasaları kapandığında Apple’ın değeri 222 milyar dolarla ExxonMobil’in ardından ikinci sıradayken Microsoft 219 milyar dolarda kaldı.

  Bu gelişme teknoloji ve iş stratejilerinin nasıl değiştiğini gösteriyor. Ancak her şeyin ötesinde sıradan anlayışları bir kenara bırakıp büyük riskler alan Jobs’un başarısına işaret ediyor. Jobs’ın yaratıcılığıyla bugün müzik ve cep telefonu piyasasındaki yerleşmiş markaların tamamı zayıflarken, yeni alanlar açıldı.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı