Gündem Haberleri

  Fabrikalarımdan daha çok okullarımı gezmeyi seviyorum

  Hürriyet Haber
  08.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  ‘‘BİZ işin kolayını yaptık. Parayı verdik, son derece modern bir binayı teknolojiyle donatıp, Milli Eğitim'e devrettik. Şimdi en zor yanını gerçekleştirmeye çalışıyoruz. İyi öğretmen, iyi talebe yetiştireceğiz.’’

  Bu sözler, İstanbul'da 2 modern okulun yapımına imzasını atan işadamı Asım Kocabıyık'a ait. Kocabıyık, eğitimi bir ülkenin en önemli itici gücü gördüğünü belirterek, ‘‘Eğitim demokrasinin yerleşmesinde, fertlerin gelişmesinde çok önemli yer tutar. Bu konuda çok geç kaldık’’ dedi.

  Kocabıyık, 8 yıllık kesintisiz eğitim yasasının çıkmasının ardından, eşi Zehra Nurhan Kocabıyık adına Avcılar'da bir ilköğretim okulu yaptırdı. Daha sonra Beylikdüzü'nde Borusan Asım Kocabıyık Anadolu Meslek Lisesi'ni yapan Kocabıyık, şimdiki hedefinin de bu okulun devamı niteliğinde bir yükseköğretim okulu açmak olduğunu söyledi.

  Borusan Asım Kocabıyık Anadolu Meslek Lisesi için 5.3 milyon dolar (yaklaşık 3.2 trilyon lira) harcayan Asım Kocabıyık, okulu yaparken, bölgenin ihtiyacını da gözönüne aldıklarını belirtti.

  Kocabıyık, modern teknolojiyle donatılan okulları Milli Eğitim'e devretmesinin nedenini şöyle açıkladı:

  ‘‘Hayatım boyunca kimseden para almayı düşünmedim. Bu memlekette doğmuş, büyümüş, mütevazı bir ailenin çocuğu olarak bir yerlere gelmiş biriyim. Bu memlekete hizmet borcum var. Onu ödemeye çalışıyorum.’’

  Yıllardır kurduğu şirketleri Türkiye'de en üst sıralara taşıyan Asım Kocabıyık, Asım Kocabıyık Eğitim Vakfı'nı kurarak eğitime giriş yaptı. Vakfın, yükseköğretime katkıda bulunma düşüncesiyle çalıştığını belirten Kocabıyık, ‘‘Hemen yükseköğretime girmeye korktum. Çünkü iyi öğretim üyesi bulmanın güçlüklerini biliyorum’’ dedi.

  Fabrikalarından çok okullarında zaman geçirmekten hoşlandığını belirten Kocabıyık, çocuklarla olmanın kendisini çok mutlu ettiğini söyledi.

  Kocabıyık, okullarda Atatürk'ün kalıplaşmış cümlelerle anlatılmaya çalışıldığını da vurgulayarak, ‘‘Bu kalıpların dışına çıkılmalı, Atatürk, dehasıyla, zaaflarıyla, üstünlükleriyle, her yönüyle öğrencilere anlatılmalı. Okullardaki kalıplaşmış sözcükler, çocukları Atatürkçü yapmıyor. O olmasaydı, bugün birçok şey gerçekleşmezdi’’ dedi.

  Borusan’ın kurucusu

  1924 yılında Afyon'da doğan Kocabıyık, İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi'nden mezun oldu. Kocabıyık, BMW, Rover, Caterpillar ürünlerinin bayiliklerini yapan ticari kuruluşları da bünyesinde bulunduran Borusan Holding'in kurucusu ve başkanı. Kocabıyık, İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı, TEMA Vakfı, Aile Planlaması Vakfı, Eğitim Gönülleri Vakfı, Türk Musikisi Vakfı ve Afyon Eğitim Vakfı'nda aktif olarak çalışmalarda bulunuyor.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı