GeriGündem Fabrika gibi cezaevi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Fabrika gibi cezaevi

Konya Açık Ceza İnfaz Kurumundaki marangoz, mobilya, demir doğrama atölyelerinde çalışan mahkumlar, ceza aldıkları mahkeme salonları ile kendilerine ceza veren hakimlerin odalarını düzenliyor, adliyenin tefrişat çalışmalarını büyük bir ustalıkla yapıyor.

Konya Açık Ceza İnfaz Kurumu Müdürü İsmail Olcar, yaptığı açıklamada, cezaevinde 210 hükümlünün kaldığını, her hükümlünün ilk geldiğinde sağlık kontrolünden geçirildiğini söyledi.

Hükümlülerin engellerine ve eğitim durumlarına göre değişik meslek gruplarında kurslara tabi tutulduğunu belirten Olcar, “Cezaevinde marangoz, mobilya, demir doğrama atölyeleri ile temizlik iş kolları bulunuyor. Biz hükümlülerin hangi meslek grubunda becerisi olduğuna bakıyoruz. Daha sonra ilgili yerlere yönlendiriyoruz. Usta öğreticiler, mahkumlara işi öğretiyor, destek oluyor” dedi.

Çalışan hükümlülere kısa vadeli İş Kolu Sigortası yapıldığını, hükümlülerin ilk 6 ayda stajyer, daha sonra çırak, kalfa ve usta olduğunu dile getiren Olcar, hükümlünün işi öğrenme durumuna göre ücretlendirildiğini, ayrıca yıl sonunda net karın yüzde 25'i kadarının çalışan personel ve hükümlülere paylaştırıldığını ifade etti.

CEZA ALDIKLARI MAHKEME SALONLARINI DÜZENLİYORLAR

Ekmek fırınında el değmeden günde yaklaşık 2 bin 500 adet ekmek çıkarttıklarını anlatan Olcar, şunları kaydetti:
“Milli Eğitim Müdürlüğü ile yapılan sözleşme sonrası hükümlüler, her yıl ortalama 7 bin civarında öğrenci sırası yapıyor. Marangoz atölyesinde, sıraların yanı sıra yazı tahtası, sınıf dolabı, öğrenci kürsüsü gibi malzemeler hayat buluyor. Kredi Yurtlar Kurumuna bağlı yurt tefrişatı yapılıyor. Yurtlardaki ranza, çalışma ve soyunma dolabı yapılıyor. Ayrıca mahkumlar, adliyenin tefrişat çalışmalarını ve temizliğini üstleniyor. Daha önce adliyede çay servisi de yapan mahkumlar, şimdi ceza aldıkları mahkeme salonlarını düzenliyorlar. Yani adliyedeki mahkeme salonlarını, bürolar, hakim, savcı ve memurların odalarının mobilya dekorasyonunu ile temizliğini yapıyorlar. Adliyelerin baştan sona her şeyiyle ilgileniyorlar. Birçok ildeki kamu kurum ve kuruluşlarının talepleri karşılanıyor.”

Yapılan her şeyin en son teknolojik cihazlarla elden geçirildiğini vurgulayan Olcar, atölyelerde hükümlülerin tahliye olduktan sonra kendi yaşamlarını sürdürecek bir meslek sahibi olduğunu, cezasını çektikten sonra her yerde çok rahat iş bulabileceklerini sözlerine ekledi.

Atölyelerde çalışan mahkumlar, “Bu tezgahlardan çıkan her şeye özen gösteriyoruz ancak öğrenci sıralarıyla daha bir ayrı ilgileniyoruz. Bir vidanın sıkılığını bile birçok kez kontrol ediyoruz. Ayrıca bizler hüküm giydiğimiz mahkeme salonlarını, bize ceza veren mahkeme heyetinin odalarının ve adliyenin temizliğini yapıyor, tefrişat çalışmalarını üstleniyoruz. Bu tür şeyleri isteyerek ve şevkle yapıyoruz. Çünkü burada herkes görevini yapıyor. Bizlere böyle bir imkan sunulduğu için devlete çok teşekkür ederiz “ dedi.

 

Yorumları Göster
Yorumları Gizle