GeriGündem F Tipi'ne nakiller ertelendi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

F Tipi'ne nakiller ertelendi

Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk ölüm oruçları ve açlık grevlerini sona erdirmek amacıyla F Tipi ceza ve tutukevlerine nakillerin ertelendiğini açıkladı. Türk, TBMM'de dün gece kabul edilen Af Kanunu'yla cezaevlerinde rahatlama sağlanacağını ve bu nedenle F Tipi'ne nakillerin "ivedi bir sorun olmaktan çıktığını" söyledi.

Adalet Bakanı Türk düzenlediğ ibasın toplantısında F Tipi ceza ve tutukevlerinin, kamuoyundan gelen eleştiriler doğrultusunda yeniden değerlendirileceğini ve bu konuda toplumsal uzlaşma sağlanmasına önem verdiklerini kaydetti.

Türk şöyle konuştu:

"Bir süreden beri bazı ceza ve tutukevlerimizde açlık grevleri ve ölüm oruçları sürdürülmektedir. Onlarla birlikte gerekçe olarak gösterilen F Tipi cezaevleri gürndemimizde yer almaktadır. 8 Aralık tarihi itibariyle sürekli açlık grevi yapan tutuklu ve hükümlünün sayısı 335, ölüm orucundakilerin sayısı 200'dür. Af Kanunu'ndan bu eylem içinde olan bazıları da yararlanacaktır. Halen ölüm orucunda bulunup Af Kanunu'ndan yararlanackların sayısı 12'dir. F Tipi cezaevleri, Türkiye'nin yıllardan beri cezaevleri sorunun çözümü konusunda geliştirilmiş bir projedir. Bu cezaevleri BM ve Avrupa Konseyi'nin cezaevleri konseptine uygun hazırlanmaktadır. Ancak toplumda F Tipi'ne yönelik yoğun eleştiriler vardır. Demokratik toplumlarda bu eleştirilerin dikkate alınması zorunludur. Af Kanunu'nun cezaevlerinde sağlayacğı yer genişlemesi F Tipi cezaevlerine nakil sorununu ivedi bir konu olmaktan çıkarmıştır. F Tipi'ne nakiller, yani F Tipi cezaevlerinin açılması ertelenmiştir."

F tipi cezaevlerine gösterilen toplumsal duyarlılık ve infaz kurumlarına yöneltilen eleştirilerin çağdaş evrensel standartlara uygun olarak yeniden değerlendirileceğini söyleyen Adalet Bakanı Türk, "Bu değerlendirme yalnız bakanlığımızca değil, ilgili kamu kurum niteliğindeki meslek kuruluşları, Türkiye Barolar Birliği, Türk Tabipler Birliği, Türk Mimar ve Mühendis Odaları birliğinin katılımı sağlanarak yapılacaktır" dedi.

Türk bu değerlendirmeye F Tipi cezaevlerinin, mimari özelliklerinin de dahil olduğunu söyleyen Türk, F tipi konusunda toplumsal uzlaşma sağlamak istediklerini kaydetti. F Tipi'nin bu mutabakat çerçevesinde gözden geçirileceğini ve gerekli düzenlemelerin yapılacağını vurgulayan Adalet Bakanı, "Kimsenin kaygı duymayacağı bir ortamı yaratmak istiyoruz. Yasal düzenlemeleri en kısa zamanda önce bakanlar kurulumuza, uygun görüldüğü takdirde TBMM'ye sunmak istiyoruz" dedi.

Aydınların görüşmesi sürüyor

Aydınların bugün Bayrampaşa Cezaevi'ne giderek yürüttükleri arabuluculuk görüşmelerinin sürdüğünü belirten Türk, şunları söyledi:

"Aralarında Yaşar Kemal, Oral Çalışlar, Orhan Pamuk, Zülfü Livaneli ve Can Dündar'ın bulunduğu yazarlarımız yine bu eylemlerin yapıldığı cezaevlerinde görüşmeler yapmışlardır. Henüz bu görüşmelerden tam bir sonuç alınabilmiş değildir. Bu görüşmeleri yürüten değerli TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu üyelerine, değerli yazarlarımıza bu konudaki çabaları için teşekkür ediyorum. Görüşmelerin sürdürülmesinde yarar görüyorum.

Ayrıca Adalet Bakanlığı, Türkiye'nin altında imzası bulunan Avrupa İşkence ve Kötü Muamelenin Önlemnesi Komitesini Türkiye'ye davet etmiştir. Komite yarın Türkiye'ye gelecektir. Biz F Tipi konusunda yapmak istediklerimizi uluslararası standart açısından da değerlendirmek istiyoruz. Öncelikli sorun insan hayatı üzerinde sürdürülen bir eylemin en kısa süre içinde sona erdirilmesini sağlamaktır.

1996 açlık greverinde sakatlanan ancak halen cezaevlerinde bulunan insanların yeniden muayene edilmesi ve Ceza Muhakemeleri Usulu Kanunu'nun 399. maddesine göre cezalarının infazının iyileşmelerinin sonuna kadar bırakılması ya da Anayasa'nın 104. maddesine göre Cumhurbaşkanı tarafından aflarının sağlanması konusunda Cumhuriyet Başsavcılıklarına talimat verilmiştir. Tüm hasta hükümlü cve tutukluların tedavilerinin yakından izlenmesi için talimat verilmiştir. Açlık grevleri ve ölüm oruçlarının sona erdirilmesi için eyleme katılanların anne ve babalarının gerekli telkinde bulunmalarını bekliyoruz, aydınlarımızın, sivil toplum örgütlerinin desteklerini bekliyoruz. Herkesin razı olacağı toplumsal mutabakata ulaşmak zorundayız."

Af Kanunu cezaevlerini rahatlatacak

TBMM'nin kabul ettiği kanunla 35 bin, zaman içinde 40 bin dolayında insana yaşamlarında yeni bir başlangıç yapıma fırsatı verildiğini belirten Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, affı daha önce suç işlemiş insanların yeniden onurlu bireyler olarak topluma kazandırılması yolunda atılmış önemli bir adım olarak nitelendirdi.

Türk "Kanun şartla salıverilme, dava ve cezaların ertelenmesi modellerine dayandırıldığı için yeni bir suç işlendiğinde kararın geri alınması ve ertelemenin geçersiz kalması, dava ve infaza devam edilmesi söz konusudur. Bu kanundan yararlanacak olanların kendilerine tanınan fırsatı çok iyi değerlendirmelerini diliyorum. Kanunun ülkemizde toplumsal barışın sağlanmasına katkıda bulunmasını ve hayırlı olmasını diliyorum" dedi.

Kanunun halen kapasitelerinin üzerinde tutuklu ve hükümlü barındıran cezaevlerinde önemli bir rahatlama sağlayacağını vurgulayan Türk, ertelenen davalar bakımından mahkemelerin yoğun olan yükünün de hafifleyeceğini kaydetti. Türk, "Bunu, sonuçları daha önce ilan edilmiş hedeflerimiz olan hukuk reformu, yargı reformu, ceza ve tutukevlerinin insan haklarına uygun güvenli ve güvenlikli kurumlar haline getirilmesi için değerlendirmek zorundayız" dedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle