Gündem Haberleri

  F tipi protestosuna gözaltı

  Hürriyet Haber
  02.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:


  Beyoğlu'nda, ''F'' tipi cezaevi uygulamasını protesto etmek ve bu nedenle cezaevlerinde ölüm orucuna başlayanlara destek olmak amacıyla gösteri düzenlemek isteyen 25 kişilik bir grup, gözaltına alındı. Eskişehir'de 10 öğrenci gözaltında.

  İstiklal Caddesi'nin her iki yanından hareket ederek Galatasaray Lisesi önünde saat 12.00 sıralarında toplanmaya çalışan 25 kişilik grup, ''Yaşasın ölüm orucu direnişimiz'' şeklinde slogan attı.

  Basın açıklaması da yapmak isteyen gruba, çevrede geniş güvenlik önlemi alan polis tarafından ''dağılın'' uyarısında bulunuldu. Dağılmamakta direnen grubun etrafını çeviren polis, 25 kişiyi zor kullanarak gözlem altına aldı. Gözaltına alınanlar, 4 ayrı minibüsle Güvenlik Şube Müdürlüğü'ne götürüldüler.

  Eskişehir'de de F Tipi cezaevlerini protesto etmek isteyen 10 öğrenci gözaltına alındı. Adalar mevkiinde bir grup öğrenci, F Tipi cezaevlerini protesto etmek istedi. ''F Tipine Hayır'' yazılı pankartı açmak ve açıklama yapmak isteyen öğrencilere polis izin vermedi. Daha sonra 10 öğrenci gözaltına alındı.

  Diyarbakır'da telgraflı protesto

  HADEP Diyarbakır kadın kolları, Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk'e telgraf çekerek, F Tipi Cezaevini protesto etti.

  Diyarbakır Telekom'a gelen HADEP Kadın kollarından 15 kadın, Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk'e birer telgraf çekti. F Tipi Cezaevleri´nin insanlık onuruyla bağdaşmadığını ileri süren HADEP'li kadınlar, uygulamanın son bulmasını istediler. Polisin önlem aldığı Telekom'da telgraf çeken kadınlar, daha sonra olaysız dağıldı. (AA/DHA)
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı