Gündem Haberleri

  F tipi protestolarına gözaltı

  Hürriyet Haber
  09.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İstanbul'da F tipi cezaevleri protestolarında 100'den fazla eylemci gözaltına alındı. Beyoğlu'nda F tipi cezaevi uygulamasını protesto etmek ve ölüm oruçlarına destek amacıyla gösteri yapan bir gruptan yaklaşık 100 kişi, Ümraniye Cezaevi önündeki protesto gösterisinden de 9 kişi gözaltına alındı. İzmir'de 43, Eskişehir'de ise 44 eylemci gözaltında.

  Beyoğlu'nda, F tipi cezaevi uygulamasını protesto etmek ve bazı cezaevlerinde 51. gününe giren ölüm oruçlarını desteklemek isteyen bir grup, İstiklal Caddesi üzerinde saat 12.00 sıralarında toplandı.

  Sloganlar atarak yürümek isteyen grubun önü, Galatasaray Lisesi önünde konuşlandırılan çevik kuvvet ekipleri tarafından kesildi. Polis, dağılın uyarısını dkkate almayan göstericilere müdahale etti. Göstericiler de, polisin müdahalesine direnerek karşı koydu.

  Bu arada, İstiklal Caddesi üzerinde ayrı bir noktada başka bir grup ortaya çıkarak, sloganlarla yürümeye başladı. Bu gruba da müdahale eden ekipler, yaklaşık 80 göstericiyi gözaltına aldı.

  İstiklal Caddesi üzerinden bir polis panzerini de taşlayarak kaçan göstericilerden bazıları, Tarlabaşı Bulvarı üzerinde yolu araç trafiğine keserek, eylemlerini sürdürmek istedi. Olay yerine gelen çevik kuvvetin müdahalesiyle, ara sokaklara dağılarak kaçmaya çalışan göstericilerden yaklaşık 20'si gözaltına alındı.

  Ümraniye cezaevi

  Ümraniye Cezaevi önünde aynı saatlerde toplanan Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP), Halkın Demokrasi Partisi (HADEP), Sosyalist İktidar Partisi (SİP), Emeğin partisi (EMEP) üyeleriyle tutuklu yakınları, F tipi cezaevi uygulamasını protesto etmek ve ölüm oruçlarına destek vermek amacıyla protesto gösterisi düzenlemek istedi. Cezaevi önünde güvenlik önlemleri alan emniyet güçleri, yaklaşık 50kişilik gruba müdahale ederek, üzerlerinde ''Hücreler ölümdür, girmeyeceğiz'' yazılı beyaz önlük bulunan 9 kişiyi gözaltına aldı.

  Kızılay'da gergin anlar

  F tipi cezaevlerini protesto etmek ve cezaevlerindeki ölüm oruçlarına dikkat çekmek amacıyla Ankara Kızılay meydanında yapılan eylem gergin anlara sahne oldu. Eylemcilerle polis arasında zaman zaman küçük çapta çatışmalar meydana geldi.

  TAYAD, TİYAD, TUYAB, İHD, ÖDP, HADEP, EMEP, KESK gibi kuruluşlarca düzenlenen protesto eylemi, saat 12.30'da Güven Park'ta başladı. Dünden buyana Çanka'ya Köşkü'nde bekleyen aileler de eyme katıldı. Ziya Gökalp Caddesi'nden Güven Park'a gelmek isteyen ÖDP Çankaya İlçe Başkanlığı önünde bekleyen grubun, Kızılay'daki grupla birleşmesine ise polis izin vermedi. Yoğun güvenlik önlemi alan polis Ziya Gökalp Caddesi'nin Kızılay'a geçişini panzerlerle kapattı.

  Grup, güvenlik güçlerinin müdahalesine pankart sopalarıyla karşılık verdi. Kısa sürede gerilim yatıştırılırken, polis eylemin sona erdirilmesi için protestoculara süre verdi. Bu arada emniyet güçleri tarafından dört yönlü trafiğe kapatılan Kızılay Meydanın'a gaz bombaları ile maskeler getirildi ve polislere dağıtıldı. Bekleyiş süresince sık sık eylemin sona erdirilmesi için anons yapıldı.

  Grup, basın açıklamasından sonra ÖDP Çankaya İlçe Başkanlığı'nın önüne geldi. Burada çeşitli sloganlar atan protestocular, daha sonra olaysız bir şekilde dağıldı. Eylemcilerin dağılması üzerine cadde trafiğe açıldı.

  Eylemciler sokakta

  Cezaevlerindeki ölüm oruçlarına dikkat çekmek ve F tipi cezaevlerini protesto için yapılan diğer protesto gösterileri ise şöyle:

  İzmir: İzmir Konak'taki protesto gösterisinde 43 kişi gözaltına alındı.

  Konak Alanı'nda Tutuklu ve Hükümlü Aileleri İnisiyatifi adını veren bir başka grup, basın açıklaması yaptı. Grup, açıklamadan sonra olaysız dağıldı.

  ÖDP İzmir il ve bazı ilçe teşkilatları yönetim kurulu üyesi bir grup da açlık grevlerine başladı.Öte yandan, Eğitim-Sen'in İzmir, Manisa, Uşak, Balıkesir, Aydın ve Muğla şubelerinden yapılan ortak yazılı açıklamada, F tipi cezaevi uygulamasından vazgeçilmesi istendi.

  Eskişehir: Eskişehir'de cezaevleri protestosunda ise polisin uyarılarına rağmen dağılmamakta ısrar eden 44 öğrenci gözaltına alındı.

  Açlık grevleri: Samsun'da ÖDP üyesi 40, Sinop'ta ÖDP üyesi 5, Bursa'da ÖDP üyesi 5 kişi de ölüm oruçlarına destek için açlık grevine başladı.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı