Gündem Haberleri

  F tipi muhalefetine OHAL çözümü

  Hürriyet Haber
  09.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Olağanüstü Hal Bölgesi'nde yıllardır süren yasaklara bir yenisi daha eklendi. Kamuoyunda F Tipi Cezaevlerine karşı tepki ve eylemlerin yoğunlaştığı şu günlerde OHAL Bölge Valiliği çareyi, F Tipi cezaevleriyle ilgili her türlü etkinliği yasaklamakta buldu. Protestoculara ise göç yolu göründü.

  OHAL Valiliği mayıs ayında, siyasi partilere, sandikalara, derneklere ve sivil toplum örgütlerine gönderdiği bir tebligatla, F Tipi cezaeavleri ile ilgili söyleşi, brifing, afiş, el ilanı, imza kampanyası yapılmasını yasakladı. OHAL Bölge Valiliği'nden gönderilen yazıda, bu tür faaliyetlerin yapılması durumunda yapanlar hakkında gerekli yasal işlem yapılacağına da yer verildi.

  Valiliğin yazısı nedeniyle bölgede bulunan sivil toplum örgütleri ise tepkilerini, OHAL kapsamı dışında bulunan illerde düzenledikleri etkinliklerle ifade ediyor.

  Konuyla ilgili bir açıklama yapan İHD Diyarbakır Şube Yönetim Kurulu Üyesi Reyhan Yalçındağ, F Tipi cezaevlerine karşı OHAL dışındaki illere giderek kamuoyu yaratmaya çalıştıklarını kaydetti. İnsan hakları savunucuları olarak ölüm orucu olgusuna karşı olmalarına karşın OHAL Valiliği'nin kendilerine gönderdiği tebligat nedeniyle, bu durumun sona ermesi için yapacakları girişimler konusunda hareketsiz kaldıklarını ifade etti.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı