Gündem Haberleri

  F tipi bahane

  Hürriyet Haber
  11.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Ölüm oruçlarının bitirilmesi için Bayrampaşa Cezaevi'ne giren İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Ferzan Çitici, mahkûmların taleplerinin çok ağır olduğunu söyledi. Çitici, ‘‘Öyle istekler var ki Meclis onayı gerek.’’ dedi.

  F Tipi Cezaevleri'ne karşı kademeli olarak cezaevlerinde başlatılan ve Türkiye'nin gündeminde birinci sıraya oturan ‘ölüm oruçları’, Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk'ün erteleme açıklamasına rağmen 52'üncü günde de sona ermedi. Ölüm orucu için mahkumlar üzerinde baskı kurduğu ileri sürülen örgütlerin, ölüm oruçlarına son verilmesi için hükümete, başta F Tipi cezaevlerinin kapatılması, DGM'lerin kaldırılması gibi 10 ağır şart öne sürdüğü öğrenildi.

  Cezaevlerindeki yasadışı örgüt ileri gelenlerinin ‘taleplerimiz kabul edilinceye kadar ölüm orucundan dönmeyeceğiz’ yolunda açıklamalarI dün de gelirken İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Ferzan Çitici, ‘‘Talepleri çok ağır. Saniyelerle yarışıyoruz’’ dedi. Çitici, ölüm orucundakilerin tedaviyi reddettiklerini hatırlatarak,‘‘Talepleri çok ağır. Çünkü öyle istekler var ki aralarında, sadece Adalet Bakanı'nın karar vermesi yetmiyor. Hatta hükümetin bile yetmediği , muhalefetteki partilerin bile oyuna ihtiyaç dulyabileceği istekler var. Bunun böyle olduğunu bile bile kalkıp ‘Ölüm orucuna devam edeceğiz' demek ‘Biz öleceğiz' demektir’’ dedi.

  Ölüm oruçlarının devam ettiği, örgüt bayraklarının asılı olduğu koğuşlara bir Cumhuriyet Savcısı olarak girmeyi uygun görmediğini belirten Ferzan Çitici, bu nedenle cezaevi savcısının odasında görüşme yaptıklarını söyledi. Çitici,‘‘Üç tane pankartı indirmek için müdahale yapmaya kalksak kurturmaya çalıştığımız canlardan daha fazlası gider. Şu anda can kurtarmaya çalışıyoruz. Ben ün peşinde değilim. Önemli olan insanlar ölmesin. Bunu kim bitirirse bitirsin takdir ederim, elini öperim’’ diye konuştu.

  İçeridekiler ne istiyor

  Ölüm oruçlarına yön veren örgütlerin cezaevlerindeki ileri gelenlerinin, eyleme son verilmesi için hükümetten yerine getirilmesini istediği ağır şartlar ise şöyle:

  -F Tipi cezaevi uygulamasını durdurmak ya da ertelemek yetmez. F Tipi Cezaevleri tamamen iptal edilsin

  -F Tipi'ndeki birimler en az 20 kişilik olsun. Bu birimlere birbirleriyle kültürel, sosyal, sportif ve ortak yaşama imkánı sunulsun. Terörle Mücadele Yasası kaldırılsın ve yasal güvence sağlansın.

  -Yapılan F Tipi cezaevleri de bu şartlara göre yeniden düzenlensin. Düzenlemenin ayrıntıları barolar, tabip odaları, mimar odaları, aydınlar, çeşitli insan hakları kuruluşları, tutuklu avukatları ve aileleri ile ilgili kurumların düşüncelerine başvurularak oluşturulsun.

  -Terörle Mücadele Yasası'nın sadece F tipi cezaevi ile ilgili 16. maddesi değil, 2, 8, 16 ve 17. maddeleri de tamamen iptal edilsin. Bu maddelerin kaldırılacağı yönünde hükümet garanti versin.

  -Sağlık, İçişleri ve Adalet Bakanlıkları arasında oluşturulan ‘üçlü protokol' kaldırılsın.

  -DGM'lerin kaldırılması için güvence verilsin.

  -Cezaevleri için bir ‘İzleme Komitesi' kurulsun. Bu komite, cezaevlerindeki uygulamaları denetlesin ve çözüm üretsin. Bunun için yetki verilsin. Komite, şu andaki taslakta olduğu gibi değil; barolar, Türk Tabipler Birliği, insan hakları kuruluşları, tutuklu avukatları ve yakınları Yargı-Sen ile TBMM İnsan Hakları Komisyonu temsilcilerinden oluşturulsun.

  -Daha önce yaşanan Buca, Ümraniye, Diyarbakır, Ulucanlar ve Burdur Cezaevleri'nde yaşananların sorumlularının yargılanacağına güvence verilsin.

  -Cezaevindeki tutuklu ve hükümlülere, gözaltına alındığı dönemde işkence yapanların yargılanacağı güvencesi verilsin.

  -Cezaevlerinde 96'sı ölüm orucu nedeniyle olan diğerleri ise düzenlenen operasyonlarda sakat kalan ya da çeşitli nedenlerle kalıcı hastalığı olan tutuklu ve hükümlüler derhal serbest bırakılsın.

  Erteleme yetmedi

  Ölüm oruçlarının 52'nci gününde yurdun çeşitli yerlerinde bazı parti, sendika, derneklerin de desteklediği miting ve yürüyüşler yapıldı. İstanbul Beyazıt Meydanı'nda yaklaşık 2000 kişi yaptıkları basın açıklamasının ardından slogan atarak Sultanahmet Meydanı'na kadar yürüdü. Bir süre 'Terörle Mücadele Yasası kaldırılsın', 'Yaşasın ölüm orucu direnişimiz', 'F Tipi Hücrelere hayır' diye slogan atan eylemciler, polisin ikazıyla dağıldılar. Adana’da da 5 siyasi parti ve İnsan Hakları Derneği'nin Uğur Mumcu Meydanı'nda düzenlediği 'F Tipi Cezaevlerini Protesto Mitingi'ne 5 binden fazla kişi katıldı (üstte). Eskişehir, İzmir ve Mersin'de de F tipini protesto eylemleri yapıldı.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı