Gündem Haberleri

  F-35’e motor startı

  Utku BOLULU / DHA
  08.05.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Kale Grubu ve ABD’li Pratt&Whitney grubu ortaklığıyla Ege Serbest Bölgesi’nde kurulacak, F-35 savaş uçaklarının motoru F-135’i üretecek fabrikanın temeli, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün de katıldığı törenle dün atıldı.

  Gül, törende yaptığı konuşmada, aylar önce Kale Grubu Murahhas Azası İbrahim Bodur’dan davet aldığında, törene memnuniyetle geleceğini ifade ettiğini söyledi. Böyle bir yatırımın yapılıyor olmasından büyük memnuniyet duyduğunu belirten Gül, iki gruba da teşekkür etti. Tarihi derinliği, büyük coğrafyası ve büyük ordusundan dolayı Türkiye’nin güçlü bir savunma sanayisine sahip olmasının kaçınılmaz olduğuna işaret eden Gül, şöyle konuştu:

  Obama sözümü kavradı

  Kale Grubu’nun 2008’de havacılık sanayinin açılışını İstanbul’da yapmıştık, bugün temel atmayı yapıyoruz. Umuyorum ki çok kısa bir süre içinde tesislerimiz bitecektir ve bunu örnek alan yeni firmalar, içerde ve dışarda çıkacaktır. Bunlar savunma sanayi yatırımları ama sadece askeri konularla, savunma konularıyla bağlantılı görmemek gerekir. Bunlar aynı zamanda ticari konulardır, yatırım konularıdır.

  ABD Başkanı Sayın Obama, Ankara’yı ziyaret ettiğinde kendisiyle ofisimde konuşurken, iki köklü müttefik ülke olarak ticaretimizin ve karşılıklı yatırımların ne kadar eksik olduğunu, bunda bir aksaklık olduğunu, bunun giderilmesi gerektiğini söylediğimde, konuyu hemen kavramış Beyaz Saray yöneticilerine ‘bu işe bakmamız gerekli’ demişti. Daha sonra Washington’da Türkiye ile ABD arasında ticaret ve yatırımın artırılması için çok önemli bir protokol yapıldı.

  Dikey inip kalkabiliyor

  Kale Pratt&Whitney Uçak Motorları Sanayi A.Ş.’nin üreteceği F-135 motorları, dikey inip kalkabilen yeni nesil savaş uçağı F-35’lerde kullanılıyor. Yeni kurulan fabrika uçağın yaklaşık 4 bin parçalık motorunun önemli parçalarını üretecek. ABD Savunma Bakanlığı Pentagon’un 2400 adet alması planlanan F-35 uçakları, dikey kalkış ve iniş haricinde, hızını saatte 135 kilometreye düşürerek, çok kısa mesafede de iniş-kalkış yapabiliyor. Uçağın üretim projesinde Türkiye ile birlikte 9 ülke yer alıyor ve toplam 11 milyar dolarlık bir yatırım maliyeti öngörülüyor. Bu ülkeler ABD, Britanya, İtalya, Hollanda, Türkiye, Kanada, Avustralya, Danimarka ve Norveç. Türkiye elindeki F-16’ları 2015’ten itibaren kademeli olarak bu uçaklarla değiştirecek. Projenin Türk ortağı Kale Grubu, 1987’de Stringer projesi ile Savunma ve Havacılık sektörüne girdi. 2005 yılında F-35 projesinde bugün 200’ün üzerinde kritik gövde ve kanat parçası üretti. Sivil ticari havacılık alanında ise Boeing 737-747-777 ile yeni nesil uçağı 787’nin yapısal parçalarını ve Airbus 319-320-321 uçaklarının yakın tank parçalarını üretti.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı