Gündem Haberleri

  f

  Tahsin GÜNER / DHA
  14.01.2012 - 16:04 | Son Güncelleme:

  Başkent’te Türk Eğitim-Sen üyesi bir grup, Maliye Bakanlığı bahçesinde hükümetin ‘eşit işe eşit ücret’ uygulamasını tabutla protesto etti. Tabutu bakanlığın önüne bırakmak isteyen eylemcilerle, çevik kuvvet ekipleri arasında kısa süreli arbede yaşandı.

  DHA ANKARA - TALEPLERİNİ MECLİSE ‘HABERCİ GÜVERCİNLERLE’ YOLLADILAR

  Türkiye’nin çeşitli illerinden Ankara’ya gelen Türk Eğitim-Sen üyeleri Maliye Bakanlığı bahçesinde toplanarak hükümetin ‘eşit işe eşit ücret’ uygulamasını protesto etti. "Ek ödeme hakkımız söke söke alırız", "Vur vur inlesin hükümet dinlesin" sloganları atan eylemciler, yanlarında balon, tabut ve güvercin taşıdı. Grup adına basın açıklaması yapan Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, ‘Hükümet ‘Eşit işe eşit ücret’ uygulamasında öğretmen, akademisyen ve diğer çalışanları görmezden geldi.’ Dedi. Kendilerinin de hükümeti görmezden geleceğini belirten Koncuk, kamuda ücret adaletinin sağlanması için yıllarca mücadele verdiklerini söyledi. Koncuk "Ücret dengesizliğinin ortadan kaldırılması bizim en büyük arzumuzdu. Bu noktada eşi işe eşit ücret düzenlemesi bir umuttu. Ancak düzenlemenin mevcut şekliyle kof olduğu, kamuda maaşlar arasında büyük uçurumlara yol açtığı, belli bir kesimin cebini doldurmak için hazırladığı bugün çok daha iyi anlaşılmaktadır." dedi.

  Koncuk, ayrıca Milli Eğitim Bakanlığı’nın 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı törenleriyle ilgili Ankara dışındaki illerde stadyumlar yerine okullarda kutlama yapılmasıyla ilgili okullara gönderdiği genelgeyi de sert sözlerle eleştirdi.

  Yanlarında güvercin getiren Koncuk, bizim dilimizden anlamadılar, belki hayvanların dilinden anlarlar’ diyerek elindeki güvercini gökyüzüne bıraktı. Koncuk ve bazı il temsilcileri taleplerini meclise ‘haberci güvercinlerle’ göndermesinin ardından eylem sona erdi.

  Bu sırada yapılan açıklamanın ardından bazı eylemciler ellerinde taşıdıkları tabutu bakanlığın kapısına koymak istedi. Polis barikatına yüklenen eylemciler arasında kısa süreli arbede yaşandı. Tabutun polis ve eylemcilerin ellerinde bir süre dolaşması ilginç görüntüler oluşturdu.

  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı