GeriGündem F-16’lar o anda havadaydı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  4
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

F-16’lar o anda havadaydı

F-16’lar o anda havadaydı
refid:24725897 ilişkili resim dosyası

Genelkurmay Başkanlığı, düşürülen helikopterin radar iz bilgilerini sitesinden yayınladı.

Genelkurmay Başkanlığı şu açıklamayı yaptı: “M-17 tipi bir Suriye helikopteri, Türkiye hududuna 26 NM yaklaşık (48 kilometre) mesafede iken, 16 Eylül 2013 saat 13.41’den itibaren Diyarbakır’daki Birleştirilmiş Kontrol İhbar Merkezi (BİKİM) tarafından tespit edilerek takibe alınmış, hududa 5 NM (Yaklaşık 9 kilometre) kalıncaya kadar Birleştirilmiş Kontrol İhbar Merkezi (Diyarbakır) tarafından Türk hava sahasına yaklaştığına ilişkin uyarı yapılmış, buna rağmen Suriye helikopteri Türk hava sahasına yaklaşmaya devam etmiş ve saat 14.25’te Hatay/Yayladağ’a bağlı Güveççi Hudut Karakolu bölgesinde, Türk hava sahasını, yaklaşık 14.200 feet irtifada seyrederken, 2 km. derinlikte ihlal etmiştir. Bu durum üzerine, bölgede hava devriye görevinde (Havada hazır) bulunan iki adet F-16 uçağından birisi tarafından, saat 14.27’de Türk hava sahasında iken vurulmuş ve hududun takriben 1 km. Suriye tarafına düşmüştür.”

14 bin 200 feet irtifada AMRAAM

Genelkurmay Başkanlığı, düşürülen helikopterin radar iz bilgilerini de sitesinden yayınladı. Bu bir ilk oldu. Görüntüde F-16’nın füzeyi ateşlediği nokta ve 14 bin 200 feet irtifadaki helikopterin sınırı ihlal ederken vurulduğu yer görülüyor.

DHA’nın haberine göre Yayladağı ilçesindeki Topraktutan Karakolu’na 400 metre uzaklıkta, sınırın Suriye tarafına düşen helikopterdeki 2 pilot ve 1 teknik personel bölgeyi kontrol altında tutan muhaliflerin eline geçti. Bir iddiaya göre muhalifler, helikopterdeki 3 personeli öldürdü. Sınırdaki Türk köylerinden olayı görenler, “Bir anda gürültülü bir patlama oldu. Helikopterin düştüğünü gördük” dediler.

Suriye helikopterinin, havada hazır bulunan Savaşan Şahin F-16’dan atılan tek bir AMRAAM füzesiyle vurulmuş olabileceği belirtildi.

TSK, Esad’ın misilleme yapma ihtimali üzerine hava savunma sistemlerinde kırmızı alarm verdi.

Emekli hava Korgeneral Erdoğan Karakuş şunları söyledi: “Dümdüz bir alanda bir helikopterin 14 bin 200 feetten uçması (4 kilometreden fazla) ilginç. Bu, bölgedeki coğrafi koşullara göre çok yüksek bir irtifa. Acaba helikopter Suriye’den kaçıp Türkiye’ye mi sığınmak istiyordu?”

TSK'nın açıkladığı radar iz bilgileri:

F-16’lar o anda havadaydı


Yorumları Göster
Yorumları Gizle