Gündem Haberleri

  Ezanı her duyduğunda kaçmaya kalkıştı

  Oya ARMUTÇU - Nurettin KURT / ANKARA
  12.08.2006 - 01:17 | Son Güncelleme:

  DANIŞTAY 2. Dairesi ve Cumhuriyet Gazetesi’ne saldırı davasının ilk duruşması olaylı başladı. Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya tutuklu sanık avukat Alparslan Arslan ve diğer 6 tutuklu sanık Süleyman Esen, Osman Yıldırım, İsmail Sağır, Tekin İrşi, Erhan Timuroğlu, Aykut Metin Şükre ile tutuksuz sanıklar Salih Kurter ve Ayhan Parlak katıldı. Danıştay’da hayatını kaybeden Mustafa Yücel Özbilgin’in oğlu Gökhan Özbilgin duruşmaya müdahil olarak katıldı. Duruşmada "Susma hakkını kullanacağım" deyip ardından "Cumhuriyet’e domuzu başörtülü gösteren karikatür nedeniyle saldırdığını" söyleyen Arslan, cuma ezanı okunmaya başlayınca savunmasını kesti.

  CUMAYA GİTMEM LAZIM

  Arslan, Hákim Orhan Karadeniz’e, "Cuma namazı vakti geldi. Cumaya gitmem lazım, Allah’ın emrini yerine getirmem lazım. Cuma namazını kılmak istiyorum" dedi. Karadeniz ise "Mahkemeye talimat veremezsin. Sen tutuklusun, namaza gidemezsin. Savunmana devam et" yanıtını verdi. Arslan, "Namaz kılmak istiyorum. Allah’a itaat etmek lazım. Allah’a itaat etmeden kul emrine itaat etmek yok" dedi. Karadeniz’in, "Yargılama da ibadettir. Bunu sen de bilirsin, ulul emre (yöneticiye) itaat var" demesi üzerine Arslan, "Allah’a itaat etmeyen kulun emrine itaat yok. Savunma yapmıyorum. Namaza gitmek istiyorum" karşılığı verdi. Karadeniz de savunma yapmama isteğine saygı duyduğunu belirterek, kenara çekilmesini istedi ve Arslan sanık bölümündeki yerine alındı.

  PARMAKLIKTAN ATLADI

  Arslan, oturduktan sonra aniden fırlayıp parmaklıların üzerinden atlayarak, duruşma salonunun kapısına doğru koşarak kaçmaya çalıştı. Jandarmalar Arslan’ı yakalayıp oturttu. Diğer tutuklular da yerlerinden kalkınca, salonda kargaşa yaşandı. Alparslan verilen arada namaz kıldı. Arslan, duruşmanın öğleden sonraki bölümünde de ikindi ezanını duyunca oturduğu yerden fırlayarak, sanıkların tutulduğu içeri bölüme doğru koşmaya çalıştı. Bu sırada anne Porsor Arslan, "Annem, canım, arkandayız. Kaza yaparsın, sakin ol" diyerek, oğlunu uyardı. Arslan savunmasında, Cumhuriyet ve Danıştay saldırılarını kabul etti.

  Arslan bir soru üzerine, "Milli Eğitim Bakanlığı’na yönelik eylem planım vardı" dedi. Mahkeme, Arslan’ın "akıl hastası olup olmadığına" ilişkin rapor alınmasına karar verdi. Mahkeme, tahliye taleplerini reddederek duruşmayı 21 Eylül’e erteledi.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı