Gündem Haberleri

  Ezan ve horoz sesi ile uyandım

  Hürriyet Haber
  18.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  GÜNİZ Sokak'taki ilk gününde aile bireyleri dışında ziyaretçi kabul etmeyen 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, gazetecilerle görüştü. Demirel, kendisini yeniden topluma ‘‘adapte edeceğini’’ söyledi.

  Gazetecileri evin girişinde, özel armağanların sergilendiği küçük salonda kabul eden Demirel, Güniz Sokak'ta ilk gün, ‘‘ezan sesi, horoz sesi ve sokağın sesi’’ ile uyandığını kaydetti. Demirel, duygularını ‘‘Evime, sokağıma, halkıma dönmüş olmaktan mutluyum’’ sözleriyle ifade etti.

  Demirel, eşinin duygularının sorulması üzerine de ‘‘Çok mutlu. Zaten Nazmiye Hanım buradan gitmek istemedi. Ama devletin hizmetlerini burada oturarak görmek mümkün değildi’’ dedi.

  Önümüzdeki 15 gün içinde neler yapacağı sorusuna karşılık olarak, ‘‘Şu anda hiçbir şey planlamadım’’ diyen 9. Cumhurbaşkanı, şunları kaydetti: ‘‘Yarın ne yapacaksınız diye sorarsanız onu dahi bilmiyorum. Kendimi topluma adapte edeceğim, entegre olacağım yeniden. İlk günler böyle geçer.’’

  Demirel, merkez sağı toparlayacağı yönündeki söylentileri hatırlatan gazeteciye, ‘‘Bütün herşeyi bugün öğrenip de ne yapacaksın? Daha dün bir bugün iki bile değil’’ dedi.

  GÖREV DÜŞERSE YAPARIM

  Milletin hizmetinde olduğunu yineleyen Demirel, ‘‘Memleketimin ve halkımın iyiliği için bana bir görev düşerse zaten ben ‘Ne haliniz varsa görün' demem. Bana ne düşerse ben onu yaparım’’ diye ekledi.

  Demirel, 10. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in mütevazı üslubunu nasıl değerlendirdiği sorusuna da şu karşılığı verdi:

  ‘‘Herkesin kendi yoğurt yiyişi olacaktır. Herkes kendi hizmetini kendi bildiği gibi görecektir. Herkes kendisine verilen görevi kendi bildiği gibi yapacaktır.’’

  Demirel, ‘‘Siz olsanız İran'a gider miydiniz?’’ sorusu üzerine de ‘‘O tartışmalara girmem’’ karşılığını verdi.

  Cevheri görüşemedi

  Güniz Sokak'taki ilk gününde 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, konuk kabul etmedi. Necmettin Cevheri de, ziyarete geldi ama, Demirel'le görüşemeden ayrıldı. Cevheri, Koruma Müdürü Şükrü Çukurlu'ya mesaj bıraktı. Demirel'in gazetecileri kabul ettiği odada Dünya küresi ve Cumhurbaşkanlığı forsu vardı.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı