Gündem Haberleri

  Eyvah, bebeğim âşık

  Hürriyet Haber
  07.09.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Telaşa hiç gerek yok. Sağlıklı yaşamın çok doğal bir süreci. Bebek - çocuk farketmez. Onların aşkı da, tıpkı büyüklerinki gibi. Unutmayın, aşk her durumda güzeldir.

  Geceleri uyuyamıyor... Hep yuvaya gitmek istiyor, sürekli yuvadan konuşuyor. Tatile gittiğinde bir hediye arıyor. Sürekli arkadaşından, öğretmeninden sözediyor. Onları anlatıyor. İyi giyinmek istiyor. Evet evet, bebeğiniz aşık! Göstergeler onu gösteriyor.

  Böyle bir durumda ‘‘Eyvah, çocum aşık’’ diye paniğe kapılmayın. Unutmayın, çocuğun ilk aşkı annesi ya da babası. Çocuğunuz aşıksa, onun aşkına saygı gösterin. Çocuk Psikoloğu Dr. Murat Güvençer, çocuğu aşık olan ailelere bu aşkı ayıplamamaları gerektiğini belirtiyor.

  AYIPLAMAYIN

  Aşkın hayatla başladığını söyleyen Dr. Güvençer, aşık çocuk profilini şöyle çiziyor:

  - Yuva çocuklarında aşklar kuvvetli ve duygulandıracak düzeyde oluyor.

  - Sessiz, konuşmayan çocuk da aşık olabilir.

  - Arkadaşından ayrıldığında üzülebilir

  - Gece gündüz onu düşünebilir

  - Çevresinde kopabilir, içine kapanabilir.

  Dr. Güvençer, ‘‘Çocuğun aşkına saygı göstermeli. Onu ayıplamamalı’’ diyerek, ailelerin bu dönemde çocuklara nasıl davranması gerektiğini şöyle sıralıyor:

  - Unutmayın, çocukların aşkı büyüklerden farklı değil

  - Çocukla konuşarak, onun duygularını öğrenin

  - Konuştuğu zaman dikkatlice dinleyin

  - Çocuğunuza, sevmenin güzelliklerini anlatın

  - Onu yönlendirin

  - Saygılı ve yumuşak olun.

  CİNSELLİĞİN REZERVİ

  Kınama, ayıplama ya da onu aşık çocuğu arkadaşından uzaklaştırmanın kişiliğini zedeleyebileceğini söyleyen Dr. Güvençer, ‘‘Bu çocukta cinsel kimliğin rezervidir. Bu da bir kültürün darbesi olur. İnsanlık onuruna, insan haklarına uymayan katı ahlak kuralıdır’’ diyor.

  Aile bireylerinin ve yuva yöneticilerinin, çocuğa yaşadığı aşk konusunda baskı yapmaması gerektiğini söyleyen Dr. Murat Güvençer, ‘‘Öğretmen anne babanın bir dublörü gibidir. Kesinlikle çocuğa bu konuda baskı yapmamalı. Bu çocuğun cinsel kimliğini zedeler’’ diye ekliyor.

  İLK ADIM

  Dr. Murat Güvençer, çocuğun anne baba aşkından sonra, okula ilk adımı attığında, bu aşkı öğretmenine yönlendirdiğini belirtiyor. Dr. Güvençer, bu aşkın çocuğun geleceğinde eş seçiminde büyük rolü olduğunu belirterek, şöyle konuşuyor:

  ‘‘Çocuğun anne ya da babaya yaşadığı aşkın sonrasında öğretmene duyduğu aşk, gelecekte karşı cinsle ilgili seçimde önemli yapı taşı oluşturuyor. Gelecekte eşini seçerken ilk aşkı yaşadığı öğretmenin saçının rengi, giyim tarzı veya konuşma şeklinin benzer olduğu kişileri tercih ediyor. Öğretmeni sarı saçlı, koyu renk giyiyen, kısık sesle konuşan biriyse, flörtünde ya da eşinde yine bu özellikleri olan kişileri tercih ediyor. Geçmişte öğretmene duyulan aşk her zaman hatırlanıyor.’’

  FIRTINALI SÜREÇ

  Dr. Güvençer, çocuğun okula başladığı yaşın 'ön ergenliğe geçiş' dönemi olduğunu vurgulayarak, bu dönemde çocuğun ailede çıktıktan sonra dışarıya yöneldiğini açıklıyor. Dr. Murat Güvençer, okula ilk adımı atan çocuğun duygusal yaşamındaki fırtınalı süreci şöyle tanımlıyor:

  ‘‘Çocuk, ilk aşkı olan anne ya da babasında uzaklaşıyor, dışarıya yöneliyor. Okulda anneye ya da babaya en benzer kişi olan öğretmene sığınıyor. Çünkü, öğretmen de tıpkı aile bireyleri gibi onu himaye ediyor, kolluyor, şefkatli kollarını uzatıyor. Burada Öğretmenin mutlaka ailenin tavrına benzer bir tavır takınması gerekir. Öğretmen bu aşktan gocunmamalı. Çünkü, bu aşk çok uzun sürmüyor. Zaten bu aşk masum bir aşk. Cinselliğin dar anlamıyla geri plana çekildiği, başka konulara ilgi duyulduğu, aşkların romantik ve duygusal yaşandığı bir dönem yaşanıyor’’

  Ama bütün bunlar dünyanın sonu değil. Dünya ile tanışmanın belirtileri. Hoşgeldin bebeğim, hoşgeldin aşk...

  Öğretmenim ilk aşkım...

  Dr. Murat Güvençer, çocuğun ilk aşkının çoğunlukla karşı cinsten öğretmeni olduğunu belirtiyor. Doktor, 'öğretmen aşkı’nın belirtilerini ise şöyle sıralıyor:

  Çocuk öğretmene olan aşkını her zaman açık açık ifade etmeyebilir

  Öğretmene sık sık iltifat eder

  Ders dışında görüşmek ister

  Anne ya da babasını araya koyarak, evine davet etmek ister

  Hediye almak ister

  Evde hep öğretmeninden sözeder

  Ders içinde sık sık sorular sorar, derse ilgisi artar

  Öğretmeninin giysilerine yönelik bol bol iltifat eder.


  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı