Gündem Haberleri

  Eylüle kadar sağda deneme

  Şükrü KÜÇÜKŞAHİN
  06.08.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Mesut Yılmaz, "Sağda bütünleşme için eylüle kadar arayışı sürdüreceğim" dedi. Önümüzdeki 6 ayın belirleyici olacağını vurgulayan Yılmaz, "Sağda iyi yapılanma, CHP’yi de baraj sorunu ile karşı karşıya bırakacak oranda oy alır" diye konuştu.

  ESKİ Başbakan ve eski ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, eylül ayına kadar sağda bütünleşme arayışlarını sürdüreceğini belirterek, "Eylülden sonra herkes yoluna. Zaten siyaset de ondan sonra yepyeni bir şekil alır" dedi. Yılmaz şu değerlendirmeleri yaptı:

  DYP SÖYLENTİLERİ

  İradem dışında, DYP’ye katılabileceğim konusunda, spekülasyonlar yapıldığını duydum. Bunun üzerine Rize meydanında partimle bağımı ortaya koyan bir açıklama yaptım. Önümüzdeki 6 ay siyasette çok belirleyici olacak. Ekonomik tedbirler yeterince alınmadı. Eylül-ekim gene kritik görünüyor. Bu iki ay hükümetin ekonomik performansının iyi test edileceği dönem olacak. Cumhurbaşkanlığı konusu yıl sonunda doruk noktaya ulaşır. Hükümet akıllı bir strateji uygularsa konjonktür onlardan yana olur, aksi halde tablo değişir. Erken seçim de bu gelişmeler üzerine zorunlu hal alabilir.

  Haftaya Hüsamettin Cindoruk ile görüşeceğim, sonra Süleyman Demirel ve Mehmet Ağar’la. Yapay değil, kafalarda kabul bulan, etik bir bütünleşme olmalı. Bu şartlar içinde çok iyimser olmamak lazım. Erkan Mumcu da denenmesi gerektiğini düşünüyor, ama olacağına pek ihtimal vermiyor. Fakat eğer sağda iyi bir yapılanma olur, iki sağ parti de kendine çekidüzen verirse, o zaman CHP’yi de baraj sorunu ile karşı karşıya bırakacak oranda oy alır. Ama bunu önce sol başarırsa o zaman CHP patlama yapabilir. Bunun süresi ise uzun değil. Eylülden sonra artık herkes kendi yoluna diyecek.

  Erdoğan, ’tek taraflı taviz olmaz’ diyor, doğru; ama tek taraflı tavizi kabul eden de 2004 Aralık’ında kendisi. Diplomasiyi acemice götürüyor, fındık tüccarları ile yürütüyor. AB’nin ekimde çıkacak ilerleme raporunda durumun çok kötü olduğu, müzakerelerin askıya alınması gerektiği vurgulanacağına göre aralıkta bu iş tıkanır.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı