GeriGündem Eylemlerin ve polis müdahalelerinin tarihçesi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Eylemlerin ve polis müdahalelerinin tarihçesi

Eylemlerin ve polis müdahalelerinin tarihçesi
refid:23502411 ilişkili resim dosyası

Anadolu’da halk hareketlerinin ve bunlara karşı düzenlenen polis müdahalelerinin tarihi M.Ö. 25.000 yılına kadar dayanıyor. Eylemlerde çekilen ilk halaysa M.Ö. 17.000’de çekildi.

M.Ö. 25.000: Devlet, elde başka malzeme olmadığı için gösteri yapanlara taşla müdahale etti. Eylemciler de aynı şekilde taşla karşılık verdi. Devletin orantılı güç kullandığı tek gösteri olarak tarihe geçti.
M.Ö. 24.000: Eylemde ilk slogan girişimi, dilin henüz tam gelişmemiş olması sebebiyle başarısızlıkla sonuçlandı.
M.Ö. 17.000: Anadolu’da ilk halay denemeleri…
M.Ö. 2200: Kendi kendini yönetmeye karar vererek demokrasiyi icat eden Atina halkı, “Yine de fazla havaya girmeyelim, ne olur ne olmaz” diyerek polis ekiplerinin kurulmasını oybirliğiyle onayladı.
1525: İstanbul’un fethinden sonraki ilk büyük halk ayaklanmasına tulumbacıların müdahalesi beklenen etkiyi yaratamadı. Eylemciler, kendilerinin üzerine koşa koşa kovayla su döküp kaçan ekibi eğlenceli bularak olaysız bir şekilde dağıldı. Tarihte devletin sempati göstererek dağıttığı ve halkın zulüm görmediği ilk eylem olarak da bilinir.
1540: Tulumbacılardan beklediği verimi alamayan Osmanlı yönetimi, bu kez halkın üzerine karabiber serperek olaylara müdahale etti. Eylemcilerin hapşırarak dağılmasıyla sonuçlanan bu başarılı girişimin ardından Osmanlı Batılı anlamda ‘biber gazını ilk defa kullanan devlet’ unvanını da kazandı.
1633: Bir yıl önce Hezarfen Ahmet Çelebi’nin başarıyla tamamladığı uçuşun ardından eylem yapan kitleleri havadan izleme düşüncesi benimsendi. Uzunca bir süre toplumsal olaylarda Galata Kulesi’nden hareket eden güvenlik güçleri hiçbir kayıp vermeden Üsküdar’a inerken, bir müddet sonra denizi gözetlemenin o kadar da iyi bir fikir olmadığı anlaşıldı.
1845: Polis teşkilatının açılışı görkemli bir törenle kutlandı. 3 bin 454 yaralı, 2 ölü.
1846: Pera civarında ellerinde sopalarla insanlara saldıran bir grubun olduğu yönünde şikâyet alan Beyoğlu polisi, aynı gruba yine sopalarla müdahale etti. Her iki tarafın da ağır kayıplar verdiği müdahalenin ardından ilk grubun başka bir eylemi dağıtmak üzere orada bulunan Eminönü bölgesine bağlı polisler olduğu ortaya çıktı. Bu tarz talihsizliklerin tekrarlanmaması amacıyla polisi sıradan eli sopalılardan ayıracak önlemler alındı. Teşkilatta üniforma dönemi bu sayede başladı.
1917: Beşiktaş Jimnastik
Kulübü’nden çıkan bir grup gençle polis arasında yaşanan arbedede at
arabasıyla müdahale eden polise Beşiktaşlılar, Dolmabahçe önlerinde ele geçirdikleri bir traktörle yanıt verdiler. Bu olay sayesinde Osmanlı’da modern tarıma geçişin temelleri de atılmış oldu…
1960: İstanbul’daki eylemlerde ilk esprili pankart denemesi yapıldı.
“Ordu göreve” yazılı beze “Samsun ve Trabzon da göreve” ibaresini ekleyen
Mutaf Abidin Şenay, her ne kadar çevresinde tiksintiyle karşılansa da sonraki yıllara damga vuracak bir akımın fitilini ateşledi...
1981: Ülkede gösteri yapabilecek hemen herkesin hapishanede ya da kabirde olması nedeniyle bir hayli sıkılan emniyet güçleri bale gösterisine operasyon düzenledi. Yeterli mukavemeti göremeyen polis, bir süre gösteriyi izledikten sonra sıkılarak dağıldı.
1996: Taksim’de olaylı 1 Mayıs gösterilerinde polisin karşısına flütüyle dikilen Onur Bilgin ‘Süper Baba’ jenerik müziğini çalarak alanda duygusal rüzgârlar estirdi. Alandaki polis ve eylemcilerin hep birlikte üç dakika kadar müziğe eşlik etmesinin ardından Bilgin’in nefesinin kesilmesiyle birlikte olaylar kaldığı yerden devam etti.
2008: Lise çıkışında parasız eğitim eylemine katılarak gaz bombasına maruz kalan Orçun Dilbener, annesinin sabah zorla çantasına koyduğu sütle bir şey denedi ve işe yaradı.
2013: Olası bir karışıklıkta göstericiler arasından hızlıca sıyrılabilmesi için içişleri bakanlarının bundan böyle tıknazlar arasından seçilmesine ilişkin teklif, TBMM Genel Kurulu’nda oy çokluğuyla kabul edildi.
2013: Bir deli kuyuya taş attı, bin akıllı çıkaramadı…

Son Dakika

İstanbul Valiliği’nden ‘dış mihrak’ konusunda önemli açıklama: “Rihanna konserinin aynı tarihte olması manidar, her iki eylemde de birçok ortak katılımcı tespit ettik...”
Eski güvenlik görevlisi Mahmut Ertan, “bi arkadaşa bakıp çıkacam” klişesini ilk kullanan ve kendisini aldatan kişinin Vali Mutlu olduğunu iddia etti.
Dünya mağduriyet rezervlerinin yüzde 90’ının Türkiye topraklarında olduğu saptandı.
Eski KGB ajanı Alexander Litvinenko: “Yabancı ülkeleri AVM inşaatı üzerinden karıştırmak, Rusya’nın en eski taktiklerinden biridir...’’
Çevik Kuvvet: “Biz de aramızda çok komik espriler yaptık ama basına yansımıyor...”


Yorumları Göster
Yorumları Gizle