Gündem Haberleri

  Eyleme destek veren üniversiteden atılacak

  Hürriyet Haber
  19.09.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  YÖK, üniversiteler Disiplin Yönetmeliği'nde değişiklik yapıyor. ‘Cumhuriyetin niteliklerinden herhangi birini değiştirmeye veya ortadan kaldırmaya yönelik eylem ve faaliyetler’ ile ‘ideolojik, siyasi, yıkıcı, bölücü amaçlı eylemlere destek vermek’ kamu görevinden atılma nedeni sayılacak.

  Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK), yönetici, öğretim elemanı ve memurlarının Disiplin Yönetmeliği'nin öğretim mesleğinden ve kamu görevinden çıkarma cezalarıyla ilgili bölümlerde değişikliğe gidiyor. YÖK'ün hazırladığı değişiklik taslağı, ‘Cumhuriyetin niteliklerinden herhangi birini değiştirmeye veya ortadan kaldırmaya yönelik eylem ve faaliyetler’ ile ‘ideolojik, siyasi, yıkıcı, bölücü amaçlı eylemlere destek vermeyi’ kamu görevinden atılma nedeni sayıyor.

  Öngörülen değişikliğe göre, cumhuriyetin niteliklerinden herhangi birini değiştirmeye veya ortadan kaldırmaya yönelik eylem ve diğer faaliyetlerde bulunmak, ideolojik, siyasi, yıkıcı, bölücü amaçlarla eylemler yapmak veya desteklemek suretiyle kurumların huzur, sükun ve çalışma düzenini bozmak, boykot, işgal, engelleme, işi yavaşlatma ve grev gibi eylemlere katılmak ya da bu amaçlarla toplu olarak göreve gelmemek, bunları tahrik ve teşvik etmek, yardımda bulunmak ‘kamu görevinden çıkarma nedeni’ sayılacak.

  Taslakta, çalışmalarına Yüksek Öğretim Kurum ve Üst Kuruluşu'nun yetkili organlarınca izin verilenler hariç, Yüksek Öğretim Kurumları'ndan başka yerde ücretli veya ücretsiz resmi veya özel bir iş görmek, ek görev almak veya serbest meslek icra etmek ‘meslekten çıkarma nedeni’ sayılacak.

  Taslağa, yönetmelikte yer almayan ‘Bir başkasının bilimsel eserini veya çalışmasının tümünü veya bir kısmını kendi eseri gibi göstermek’ hükmü de konuldu. Mevzuat Komisyonu'nun hazırladığı bu taslağa, YÖK Yürütme Kurulu son şeklini verecek. Taslak, Resmi Gazete'de yayımlandıktan sonra yürürlüğe girecek.


  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı