Gündem Haberleri

  Eylemci polislere soruşturma

  Hürriyet Haber
  14.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İçişleri Bakanı Sadettin Tantan, protesto gösterisi yapan polisler hakkında disiplin soruşturması yapılması için emir verdi. Eylemci polislerin elebaşlarının saptanarak görevden derhal el çektirilmesi istendi.

  İzmir, Adana, Gaziantep, Mersin'de Çevik Kuvvet polislerinin dün protesto gösterisi yaptığı saatlerde Tantan, Emniyet Genel Müdürü Turan Genç'i çağırarak makamında toplantı yaptı. Tantan, ‘‘Eylemci polisler hakkında derhal soruşturma başlatılsın. Elebaşıları görevden uzaklaştırılsın’’ dedi. Bu talimat üzerine Emniyet Genel Müdürlüğü Teftiş Kurulu Başkanlığı, müfettiş görevlendirdi.

  Protesto gösterilerine katılan polislerin belirlenmesi için, gösterilerin olduğu saatte görevli olan polislerin listesi istendi. Ayrıca, gazetelerde yayınlanan fotoğraflar ve televizyonlarda yayınlanan görüntülerden, protestolara katılan polisler isim isim saptanacak. Özellikle İzmir Emniyet Müdürü Hasan Yücesan'ı tartaklayan, Adana Emniyet Müdürü Şükrü Yetimoğlu'nu iten memurların uzaklaştırılması istendi.

  2911'E MUHALEFET

  Fatih Cumhuriyet Başsavcılığı da, İstanbul'da önceki gün protesto gösterisi yapan, Başbakan ve Adalet Bakanı'nı istifaya çağıran çevik kuvvet polisleri hakkında, ‘2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet' suçundan soruşturma başlattı. Soruşturmanın şu an için sadece bu kanun kapsamında yürütüleceği, ancak İçişleri Bakanlığı müfettişlerince başlatılan idari soruşturma sonucunda ortaya başka suçların çıkarılması halinde, bu suçlarla ilgili de savcılığın soruşturma yürütebileceği bildirildi. Müfettişlerin incelemesi sonunda eyleme katılan polisler hakkında 'Yevmiye kesmekten, meslekten ihraca' kadar çeşitli cezalar verilebilecek.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı