Gündem Haberleri

  Eylem çağrısında bulunan siteler kapatıldı, Facebook ve Twitter’la bağlantıya geçildi

  Hacer BOYACIOĞLU/ANKARA
  25.07.2015 - 15:22 | Son Güncelleme:

  TÜRKİYE’NİN son günlerdeki gerilimi sosyal medyaya da yansıdı. Kürt hareketine yakın siteler idari tedbir kararıyla kapatılırken, tedbirin yargı kararlarına dönüşmesi için mahkemelere başvuruldu. Twitter ve Facebook gibi sosyal medya şirketleriyle de yakın temasa geçildi.

  AKIBETLERİNE YARGI KARAR VERECEK

  Kuzey Irak’a yapılan hava harekatının ardından Türkiye bugüne aralarında sendika.org, ANF, DİHA, Yüksekova Haber, Özgür Gündem, Rudaw gibi sitelerin de bulunduğu sosyal medyada erişim yasağıyla uyandı. Kararlar, “5651 sayılı kanun uyarınca yapılan teknik inceleme ve hukuki değerlendirme kapsamında, bu internet sitesine (sitelerine) Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (TİB) tarafından idari tedbir uygulanmaktadır” açıklamasıyla duyuruldu. Geçen yıl çıkarılan torba yasalarda yer alan yetkiyi kullanan TİB, yine yasa gereği aldığı tedbir kararlarını, aynı gün içinde mahkeme denetimine sundu. Mahkemelerin alacağı kararlar çerçevesinde siteler erişime açılacak veya erişim yasağı devam edecek.

  TALEP GÜVENLİK KURUMLARINDAN GELDİ

  Edinilen bilgilere göre, söz konusu süreç güvenlik kurumlarının talebiyle başladı. Eylem çağrısı veya propaganda yapan siteleri tespit eden güvenlik kurumlarının, TİB’le bağlantıya geçtiği ve bu talepler üzerine de siteler hakkında idari tedbir uygulanmaya başlandı. İdari tedbirle yasaklanan sitelerin sayısı konusunda net bir rakam verilmezken, rakamın sürekli değişiklik gösterdiği belirtiliyor. Yetkililer, IŞİD’e yönelik sitelerde de bir süredir benzer uygulamanın yapıldığı bilgisini verdiler.

  ŞİRKETLERLE DE BAĞLANTIYA GEÇİLDİ

  Sanal aleme dönük tedbirler bununla da sınırlı kalmadı. Bazı sosyal medya hesapları üzerinden belli kişilerin hedef gösterildiği belirlendi. Bunun üzerine sosyal medya şirketlerine, “Sizin de belli ilkeleriniz var. Hesaplar üzerinden kişilerin hedef haline getirilmesine izin vermeyin. Bu konularda işbirliği bekliyoruz” mesajı verildi. Yetkililer, bu tür durumlarda sosyal medya şirketlerinin hızla harekete geçmesi beklentisinde olduklarını ifade ettiler.

  Etiketler: facebook , twitter
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı