Gündem Haberleri

  Expotim: Belgeler tam, İran ahlak polisi fuarımızı engelledi

  Uğur ERGAN
  17.07.2007 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İran’ın Tahran’da düzenlenen Türk Bayan Giyim, Spor Giyim ve Çocuk Giyim Fuarı, İran Ahlak Polisi tarafından kapatılmasından sonra 18-20 Temmuz tarihlerinde düzenlenecek Erkek Moda Fuarı’nın da İran makamlarınca iptal edilmesiyle ilgli karar değişmiyor.

  Fuarı düzenleyen Expotim Uluslararası Fuar Organizasyonları A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Can Derin, "Şirketimizin bazı belgelerinin eksik olduğundan bahsediliyor. Kesinlikle böyle bir durum yok. Tüm izin belgelerimiz tamam" dedi. Derin, yurtdışındaki fuarların aylar önceden planlandığını, izinlerinin gerektiği gibi alındığını belirterek şunları söyledi: "Biz dış ticaret müsteşarlığına bağlı çalışıyoruz tüm izinlerimizi aldık. İzin verilirken hangi anlaşmalara göre, ne yapılacaksa, bütçesi ne olacaksa, nerede düzenlenecekse en az 3 ay incelenir ve milli fuar olması için izni alınır. İran’da çalıştığımız muhatap firma ile de kontratımız yapılmış ayrıca, Tahran Valiliği’nin fuar izin belgesi de alınmıştır. Ödemelerimizi de yaptık. Ancak onlar bu iznin geçersiz olduğunu söyleyerek fuarı fiilen kapattılar."

  POLİS KAPIDA BEKLEDİ: Can Derin, "Eğer eksik belge olsa bir kere fuar için firmalarımızın götürdüğü ürünler gümrükten fuar alanına gelemezdi. Bizim izinlerimiz tamam olmasına ikinci gün polis müdahalesine maruz kaldık. Tabii ki fuarımız mühürlenmedi ancak gelen polisler ziyaretçinin içeri girişini engellediler, içerideki ziyaretçileri de çıkardılar. Böylece fuar fiilen ikinci kapanmış oldu" dedi.

  Normal giysiler bile burada ahlak dışı

  TÜRKİYE, 11-13 Temmuz tarihleri arasında Tahran’da Türk firmalarınca düzenlenen Bayan Giyim Fuarı’nın, İran ahlak polisi tarafından kapatılmasına diplomatik tepki gösterdi. Ancak Ankara, bu tepkisine İran’dan resmi bir yanıt alamadı. Tahran Büyükelçiliği’nden bir yetkili, Hürriyet’e, fuarın başı açık fotomodellerin yer aldığı katalogların yanı sıra, sergilenen kadın elbiseleri nedeniyle kapatıldığını bildirdi. Türk yetkili Hürriyet’e şunları anlattı: "İran’da çok karmaşık bir durum var. İran tarafından aldığımız bilgilere göre, sergilenen kadın elbiseleri rahatsızlık yaratmış. Bize göre gayet normal ve hiçbir şekilde dekolte özelliği yok. Ancak İran yetkikileri, elbiseleri mahrem yerleri gösterecek kadar çok açık bulmuşlar. Erkek giyim fuarının da iptale dilmesinin nedeni ise kadın ve erkek giyim fuarı için tek belgeyle izin alınmasıymış."
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı