Gündem Haberleri

  Evren ve Şahinkaya ifadeye çağrıldı

  Hürriyet Haber
  31.05.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  12 Eylül darbesiyle ilgili yürütülen soruşturma kapsamında, 94 yaşındaki, 7’nci Cumhurbaşkanı Kenan Evren ve 86 yaşındaki emekli Orgeneral Tahsin Şahinkaya, şüpheli sıfatıyla ifade vermeleri için Ankara Cumhuriyet Savcılığı’na çağrıldı.

  12 Eylül döneminin MGK üyesi Nejat Tümer’in dün 87 yaşında ölmesinin ardından Evren ve Şahinkaya’nın ifade vermek üzere telefonla Ankara Adliyesi’ne çağrıldığı bilgisi basına yansıdı. 26 Mayıs Perşembe günü terör ve organize suçlara ilişkin soruşturmalara bakmakla görevli Cumhuriyet Başsavcıvekili Hüseyin Görüşen, Evren ve Şahinkaya’yı telefonla arayarak, savcılığa davet etti. Ankara Adalet Sarayı’na dün sabah giden Evren’in avukatı, Başsavcıvekili Görüşen’e, müvekkilinin yaşı ve sağlık sorunları nedeniyle ifadesinin Ankara’da ikamet ettiği evde alınmasını talep etti. Talep değerlendirmeye alındı. İstanbul’da ikamet eden Şahinkaya’nın ifadesinin nasıl alınacağı da kararlaştırılacak.

  Darbeden 31 yıl sonra ifade vermek üzere adliyeye gitmesi beklenen dönemin  hayatta kalan Milli Güvenlik Konseyi üyesi Evren ve Şahinkaya’ya yazılı tebligatın da bu hafta içinde ulaştırılması bekleniyor. Soruşturmayı gizli yürütme kararı alan savcılık, ifade alma işlemini aşama aşama yapacak. Savcı, Evren ve Şahinkaya’ya 12 Eylül döneminde yaşanan işkenceler için emir verilip verilmediğini soracak.

  300 kişiye tebligat
  Türkiye genelinde 12 Eylül dönemine ilişkin 1000’e yakın suç duyurusu dilekçesi Ankara’da birleştirilmiş ve soruşturma görevi Cumhuriyet Savcısı Murat Demir’e verilmişti. Suç duyurularında, dönemin yöneticileri olarak yaklaşık 300 kişi hakkında şikayette bulunulmuştu. Evren ve Şahinkaya hakkındaki soruşturma “darbe yapmak” ve “anayasal düzeni silah zoruyla değiştirmek” suçlamalarıyla yürütülüyor. Evren ve Şahin dışındaki şüphelilerin dosyaları ayrıldı. Bu kişilere de ikamet ettikleri illerdeki savcılıklar aracılığıyla ifade için tebligat yapıldı.

  Tümer kanserdi
  Eski Deniz Kuvvetleri komutanlarından, 1980-1989 yıllarında Milli Güvenlik Konseyi ve Cumhurbaşkanlığı Konseyi üyeliği görevinde bulunan emekli Oramiral Nejat Tümer, bir süredir İstanbul GATA Haydarpaşa Hastanesi’nde kanser tedavisi görüyordu. 87 yaşındaki Tümer’in cenazesi bugün saat 11.00’de Deniz Harp Okulu’nda düzenlenecek törenin ve Selimiye Camisi’nde öğle vakti kılınacak cenaze namazının ardından, Zincirlikuyu Mezarlığı’nda toprağa verilecek. Tümer, evli ve 2 çocuk babasıydı. 1980-1983 arasında Deniz Kuvvetleri Komutanlığı görevini sürdüren Oramiral Tümer, 6 Aralık 1983’te emekli oldu. Tümer, dönemin Genelkurmay Başkanı Orgeneral Kenan Evren, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Nurettin Ersin, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Tahsin Şahinkaya ve Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Sedat Celasun’la birlikte 12 Eylül darbesini gerçekleştiren komuta zincirinin içinde yer aldı. Tümer, 1980-1989 arasında Milli Güvenlik Konseyi ve Cumhurbaşkanlığı Konseyi üyeliği görevinde bulundu. Tümer, emeklilikten sonra basında adı en az geçen amiraller arasında yer aldı. Darbeyle ilgili konuşmayı kabul etmeyen Tümer, sadece, “Ben o sayfayı kapattım” dedi. Tümer, 1974’te Kıbrıs Barış Harekâtı’na Özel Görev Kuvveti Komutanı olarak katılmıştı. 12 Eylül darbesini gerçekleştiren gruptan Orgeneral Sedat Celasun, 16 Temmuz 1998’de tatilini geçirdiği Çanakkale’de kalp krizi sonucu, Orgeneral Nurettin Ersin de 3 Ekim 2005’te Ankara’da yaşamını yitirmişti.

  Şahin: Çok önemli bir gelişme
  Cumhurbaşkanı Vekili ve TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, Evren ve Şahinkaya’nın ifadeye çağrılmasını “Çok önemli bir gelişme” diye niteledi. Şahin, gazetecilerin zamanaşımı tartışmalarını  anımsatarak, “Sonucundan bir şey bekliyor musunuz?” diye sorması üzerine şunları söyledi: “Farklı görüşler var. Hangi görüşe göre işlem yapılır, onu hep birlikte bekleyip göreceğiz ama şu anda Mayıs ayının 30’undayız. İki gün önce 27 Mayıs 1960 ihtilalinin yıldönümü dolayısıyla, bu ülkede askeri müdahalelerin ne kadar gereksiz olduğu ve Türkiye’ye neler kaybettirdiği çok konuşulmuştu. Dolayısıyla böyle bir ayda, böyle bir gelişmeyi, çok dikkat çekici buldum.”

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı