Gündem Haberleri

  Evlilik ve Cennet vaadi ile ikna

  İsmail AKKAYA KONYA DHA)
  15.07.2015 - 12:52 | Son Güncelleme:

  KONYA'da polis tarafından IŞİD'e militan ve lojistik destek sağladığı iddiasıyla gözaltına alınan 9 kişiden 8'i yapılan sorgulamanın ardından adliyeye sevk edildi. Mahkemeye çakarılan şüphelilerden 5'i tutuklandı, 3'ü adli kontrol kararıyla serbest bırakıldı. 1 kişide polisteki ifadesinde Cumhuriyet Savcılığı'nın talimatıyla serbest bırakıldı.

  Konya Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekipleri, 9 ailenin çocuklarının Irak Şam İslam Devleti adıyla bilinen IŞİD terör örgütüne katıldığı iddiasıyla başvurusu üzerine çalışma başlattı. Polis, yaklaşık 8 ay süren teknik ve fiziki takibin ardından geçen pazartesi günü saat 06.00 sıralarında operasyon düzenledi. Daha önce belirlenen adreslere yapılan baskında IŞİD'e militan ve lojistik destek sağladığı ileri sürülen 9 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınan 9 şüpheliden 5'i çıkarıldığı mahkemece tutuklandı, 3'ü adli kontrol kararıyla serbest bırakıldı. 1 kişide polisteki ifadesinde Cumhuriyet Savcılığı'nın talimatıyla serbest bırakıldı.

  Şüphelilerin, örgüte militan kazandırırken tercih ettikleri kişileri evlerinde sohbetlere çağırdıkları iddia edildi. Kandırdıkları kişilere ilk olarak herkesin bilmesi gereken dini konuları anlattıkları ama zamanla cihada yönelik bilgilerle eğitmeye çalıştıkları belirtildi. Şüphelilerin ayrıca genç militanları, evlilik, rahat bir yaşam, para yardımı, petrolün ücretsiz olması, şehit olup 'cennete kavuşma' vaatleriyle de kandırıp, sabaha kadar cihatla ilgili ayetleri okutarak adeta beyinlerini yıkadıkları ileri sürüldü.

  Şüphelilerden 1'i polisteki ifadesinin ardından serbest bırakıldı. Suçlamaları kabul etmeyen 8 şüpheli de yapılan sorgulamanın ardından bugün saat 06.00 sıralarında Meram Eğitim Uygulama ve Araştırma Hastanesi'nde sağlık kontrolünden geçirildi. Ardından adliyeye sevk edildi.

  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı