Gündem Haberleri

  Evlilik programında skandal

  Hürriyet Haber
  19.05.2011 - 02:31 | Son Güncelleme:

  RTÜK, 15 yaşındaki bir kız çocuğunun karşısına 45 yaşında eş adayı çıkaran evlilik programı nedeniyle, Fox TV'ye 500 bin lira para cezası verdi.

  RTÜK, henüz 15 yaşında olan bir kız çocuğunu, evlendirme programına çıkarıp, 45 yaşındaki adamla buluşturan ''Su Gibi'' adlı program nedeniyle, Fox TV'ye 500 bin lira para cezası verilmesini kararlaştırdı. Program, "Yayınların toplumun milli ve manevi değerlerine ve Türk aile yapısına aykırı olmaması" ilkesine aykırı bulundu.                        

  RTÜK'e şikayet yağdı Programda, 1996 doğumlu genç bir kız çocuğunun karşısında eş adayı olarak kendisinden 30 yaş büyük ve 45 yaşında bir adam çıkarılması tepki topladı ve RTÜK'e şikayet yağdı. Kız çocuğunun babası da, Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulundu. Gazeteport'un edindiği bilgiye göre, RTÜK toplantısında bu konu ele alındı ve para cezasına karar verildi.                  

  Medeni kanuna da aykırı RTÜK üyesi Hülya Alp ise, programda yaşananların aynı zamanda Medeni kanuna da aykırı olduğunu vurguladı ve ''Programda hem bir çocuk istismarı örneği sergilenmiş, hem de reşit yaştaki insanların evlenebileceği hükmünü taşıyan yasa ihlal edilmiştir'' dedi.  

  YAPIM ŞİRKETİ: KATILIMCI BİZİ KANDIRDI                            

  Programın yapımcılığını üstlenen Global Yapım ise konuyla ilgili basın kuruluşlarına gönderdiği açıklamada söz konusu katılımcı tarafından "kandırıldıklarını" ileri sürdü.

  Genç kıza kimliği sorulduğunda evden acele çıktığı için yanına almadığını belirttiğinin altı çizilen açıklamada "Katılımcı dış görünüş itibariyle 18 yaşından büyük görünüyordu. Evlilik isteğini yazılı ve sözlü olarak beyan etti. Programa atılabilmek için kendi el yazısıyla 18 yaşını doldurduğunu ve ailesinin izniyle programa katıldığını beyan etti. Bunu yazılı olarak bize bildirdi ve altına da imzasını attı" denildi.


  Yapım şirketi konuyla ilgili yazılı belgelerin ellerinde olduğunu ve bunların yetkili mercilere iletildiğini de belirtti.

   

   

   

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı