Gündem Haberleri

  Evlere servis Ramazan çadırı

  Hürriyet Haber
  18.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Fatih'in yoksul mahallelerinden Hızırçavuş'ta bu yıl kurulan Ramazan çadırında tam bir mahalleli dayanışması yaşanıyor. Çadırı kuran mahallenin muhtarı Halil İbrahim Koçan. Fatih Belediyesi'nden edindiği çadırda bir ahçı ve yamağı hergün üç kazan yemek pişiriyor.

  Ramazan ayında İstanbul'un birçok bölgesinde iftar çadırları kuruldu. İlçe belediyelerinin birçoğu kentin işlek noktalarına kurdukları çadırlarda her gün binlerce İstanbullu’ya iftar yemeği veriyor. İftara evine yetişemeyen ve maddi durumu iyi olmayan binlerce kişi bu çadırlarda oruç açıyor.

  Birçok ilçe belediyesi gibi Fatih'in yoksulu çok mahallelerinden biri olan Hızırçavuş'ta da bu yıl Ramazan çadırı kuruldu. Ancak Hızırçavuş'ta çadırı kuran belediye değil, mahallenin muhtarı Halil İbrahim Koçan. Koçan, iki yıldır Hızırçavuş'ta muhtarlık yapıyor. Sürekli mahallesine birşeyler kazandırmaya çalışan aktif bir muhtar. İftar çadırını ilk olarak geçen yıl kurmuş. Yoksul halkın rağbeti üzerine bu yıl işi daha da profesyonel hale getirerek, Hızırçavuç'ta yeni bir gelenek başlatmış.

  ‘Muhtarlığın karşısına bir çadır kurdum ve 30 gün boyunca 100 aileye sıcak yemek verdim. Muhtar olarak kaldığım sürece bu çadır Hızırçavuş'ta kurulacak ve maddi durumu iyi olmayan mahalleli sıcak yemek yiyecek’ diyor.

  Muhtar Halil İbrahim Koçan, Ramazan ayı başladığı günden bu yana her gün 125 aileye dörder kişilik üç çeşit sıcak yemek dağıtıyor. Fatih Belediyesi'nden edindiği çadırda bir ahçı ve yamağı her gün üç kazan yemek pişiriyor. Mahallede oturan gönüllü ev kadınları hergün sırayla kazanların başına geçip halka yemek dağıtıyor.

  ‘Gerçek ihtiyaç sahiplerinin tespiti de tam bir mahalle dayanışmasıyla yapılmış. '125 aileyi azalarımız tek tek dolaşıp tespit ettiler. Oturdukları evleri gördüler, durumlarını incelediler. 125 ailenin sadece 35'i bizim mahalleden. Diğerleri çevremizdeki diğer sekiz mahalleden tespit edilen aileler. Bu mahallelerin muhtarlarına 10'ar ailelik kontenjan açtım. Tespitlerini yapıp ihtiyaç sahiplerini bize bildirdiler ’ diyor Koçan.

  Katip Muslihiddin, Tevkii Cafer, Kariye, Tahta Minare, Hamami Muhiddin, Molla Aşkı, Balat Karabaş ve Abdi Subaşı mahallelerinden gelen aileler Hızırçavuş'taki iftar çadırının önünde ögleden sonra sıraya giriyorlar. İftara iki saat kala hazır olan yemeklerini tencerelerine doldurup evlerinin yolunu tutuyorlar. Çadırın üzerine asılan pankartta ise Hızırçavuş Mahallesi Aşevi yazıyor. O gün çadırdaki yemeğin masraflarını karşılayanların isimleri hayırsahiplerinin talebi üzerine pankarta yazılıyor.

  Çadırın önünde kargaşa, izdiham yok. Muhtar Koçan, 125 aileye özel kartlar hazırlayıp vermiş, kartı gösterenler sıcak yemeği alıyorlar. Kartı olmadığı halde yemek almaya gelenleri de geri çevirmiyorlar. Muhtar Koçan, belediyenin aşevinden Hızırçavuş'ta sadece altı aileye yemek verildiğine dikkat çekiyor:'Mahallemde 5 bin nüfus var. Yüzde doksanı fakir. Çoğunun geliri 100 milyonun altında. Bu insanlara sahip çıkmak lazım. Herşeyi belediyeden ya da devletten beklememek lazım’ diye konuşuyor. Çadırdaki bir günlük yemek 180 milyon liraya maloluyor. Bazı hayırseverler kuru gıda ve erzak yardımı yaparak organizasyona destek oluyor. Muhtar, mahallede verilen hizmete gölge düşmemesi için hayır çalışmalarını kurdukları bir dernek aracılığıyla yaptıklarını belirtiyor.

  Hayırseverler, Hızırçavuş muhtarlığına yoksullara dağıtılmak üzere giyim eşyası da getiriyorlar.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı