Gündem Haberleri

  Evlatlık verilen çocuğunu istiyor

  Hürriyet Haber
  26.10.2008 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Yozgat’ın Çekerek İlçesi’nde Sosyal Hizmetler Çocuk Esirgeme Kurumu (SHÇEK) İl Müdürlüğü’ne başvuruda bulunup, dört yaşındaki çocuklarının bakım yurduna alınmasını sağlayan aile, çocuklarının kurum tarafından mahkeme kararı ile evlatlık verildiğini öğrenince, çocuklarını tekrar alabilmek için yargıya başvurdu.

  YAŞAR Acuner, Filiz Sevgili ile 2002 yılında evlendi ve 2004 yılında bir çocukları dünyaya geldi. Çift 2005 yılında boşandı. Emre’ye Yaşar Acuner’in annesi bakmaya başladı. Ancak zorlanınca, Emre Yozgat Sosyal Hizmetler Çocuk Yuvasına yerleştirildi, ardından Ankara’daki Atatürk Çocuk Yuvasına gönderildi. Bu arada çocuğu evlat edinmek isteyen bir aile çıktı ve Kurum, Çekerek Asliye Hukuk Mahkemesine başvurarak, çocuğun evlatlık verilmesine izin istedi. Mahkeme, anne ve babasını çağırarak, çocuğun evlatlık verilmesine itirazlarının bulunup bulunmadığını sordu. "Verilsin" yanıtını alınca da 7 Mart 2008’de, "Dört yaşındaki Emre Acuner’in evlatlık verilmesinde sakınca yoktur" diye karar verdi.

  Çocuğunun bir başka aileye verildiğini öğrenen baba Yaşar Acuner ve yaşlı annesi Satı Acuner, Emre’ye sadece devlet tarafından bakımı için izin verdiklerini, evlatlık verilmesine müsaade etmediklerini ileri sürdüler. Yaşar Acuner, "Mahkemeye bizi çağırdılar ben de bakım için Kurumda kalmasına ’tamam’ dedim, evlatlık verilmesini istemedim. Mahkemenin evlatlık için çağırdığını bilmiyordum, sordukları sorulara ’evet’ dedim" diye konuştu. Acuner, mahkemenin vermiş olduğu çocuğunun evlatlık verilmesi yönünde vermiş olduğu kararın bozulup, çocuğun tekrar kendilerine verilmesi amacıyla avukatı aracılığı ile Yargıtay Hukuk Dairesi ve Yozgat Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvurdu.

  Evlatlık verilen çocuğunu istiyor
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı