Gündem Haberleri

  Evinizdeki medya merkezi

  Selim Demirpençe
  02.09.2005 - 01:07 | Son Güncelleme:

  Bir teknoloji düşkünü olarak en büyük hayalim televizyon, ev sineması, DVD, İnternet erişimli bilgisayar gibi işlevleri birbirine yakın olan cihazların tek bir çatı altında toplanması ve kullanılması idi. Bir kaç yıldır bu alanda kaydedilen gelişmeler bu hayalin bir tek bana ait olmadığını gösteriyor.

  Microsoft’un yazılım desteğini de alan bir çok teknoloji şirketi bu amaca hizmet eden ürünlerini birbiri ardına piyasaya sunmaya başladılar. Bunun son örneği, Elonex firmasının geliştirdiği "Artisan LX Medya Merkezi". Görüntü itibarı ile sade ve şık bir DVD oynatıcıyı andıran bu model aslında e-mail ve İnternet erişimi, iş amaçlı kullanım gibi tüm fonksiyonları ile gelişmiş bir bilgisayar. Kutusundan çıkan kablosuz klavyesi ve tam fonksiyonlu uzaktan kumandası bu cihazın sıradışı olduğunun ipucunu veriyor. Artisan’ı televizyonunuza ve ses sistemine bağladığınızda eğlence başlıyor. Tek yapacağınız kablosuz klavye ile koltuğunuza kurulmak ve gerisini ona bırakmak.

  Medya canavarı

  Artisan, eğlence medyası konusunda size yepyeni ufuklar açıyor. Standart bilgisayar kullanımının yanı sıra bu becerikli cihaz ile radyo dinleyebiliyor, televizyon seyredebiliyor, çift tüneri sayesinde bir programı izlerken diğerini kaydedebiliyor veya dilediğiniz DVD ya da CD’nin Dolby sayısal ses sistemi ayrıcalığı ile keyfine varabiliyorsunuz. Kablosuz bağlantısı ile size koltuğunuzdan kalkmadan İnternet’te gezinme, e.posta alıp gönderme lüksünü yaşatan bu alet adeta insanı tembelleştiriyor.

  Her şey ile uyumlu

  Üzerindeki 7 değişik formata uyumlu olan bellek yuvası sayesinde sayısal fotoğraf makineniz ya da cep telefonunuzdaki MP3, resim ve videolarınızı televizyonunuzda izleyebiliyor, hatta bunları DVD’ye kaydedebiliyorsunuz. Wi-Fi, USB, Firewire, ethernet gibi bağlantı seçenekleri ile evinizdeki diğer cihazlar ile de uyum içinde çalışan Artisan, ayrı olarak satılan medya uzantısı (media extender) ile 5 adet ilave TV ya da bilgisayara kablosuz olarak bağlanabiliyor. Bu sayede evinizin her köşesinde farklı medyaları izleyebiliyor veya dinleyebiliyorsunuz.

  Gücünün kaynağı

  Birçok işi bir arada yapabilen Artisan bu gücü Intel Pentium 4 3.0 işlemcisinden ve Microsoft Windows XP Media Center yazılımından alıyor. Son derece sessiz 200 GB’lık bir sabit diske ve 512 MB’lik belleğe sahip olması performansını arttırıyor.

  Video, DVD oynatıcı ve bilgisayarın yerine geçmesi beklenen bu medya merkezinin kullanıcıların alışkanlıklarını değiştireceğini, getirdiği kolaylık ve rahatlık ile tüm ailenin ilgi odağı olacağını düşünüyorum.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı