Gündem Haberleri

  Evi terk artık indirim nedeni değil

  Oya ARMUTÇU / ANKARA
  29.01.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Yargıtay 1’inci Ceza Dairesi’nin Ayşe Paşalı cinayeti davasında eski kocaya verilen ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezasını onaması, yeni bir dönemin kapısını araladı. Artık bu tür cinayet davalarında kadının evi terk etmesi ya da erkeğin pişman olması tahrik indirimi getirmeyecek.

  Eski eşi Ayşe Paşalı’yı 11 yerinden bıçaklayarak öldüren İstikbal Yetkin, Ankara 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde, “Eşimi çok seviyorum, pişmanım” diye savunma yaptı. Yetkin, mahkeme tarafından ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı. Yetkin’in, eşinin evi terk ettiği ve bir düğünde dayısının oğluyla dans etmesi nedeniyle kıskandığı iddialarıyla tahrik indirimi hükümlerinden faydalanma istemi de reddedildi. Dosyanın temyize gittiği Yargıtay 1’inci Ceza Dairesi de oybirliğiyle tüm bu itirazları ve son pişmanlığı indirim nedeni saymadı. Kararda, “Cezayı azaltıcı bir sebep bulunmadığı takdir kılınmış, savunmaları inandırıcı gerekçelerle değerlendirilip reddedilmiş” denildi. Kararda, indirim talepleri için de “Haksız tahrik ve takdiri indirim hükümlerinin uygulanması gerektiği itirazlarının reddine” ifadesine yer verildi.

  ‘Son derece  önemli karar’

  Ayşe Paşalı’nın ailesinin avukatı Onur Tatar, kararı şöyle değerlendirdi: “Son derece önemli bir karar. Yargıtay denetiminden geçmesi de çok önemli. Türkiye’de artan kadına şiddet olaylarında dava emsal oldu. Mahkemeden sonra Yargıtay, takım elbise giyip kravat takan sanığın eşini öldürdükten sonra ‘Pişmanım, seviyordum’ demesini indirim nedeni yapmadı. Ayşe Paşalı’ya karşı belli bir zaman diliminde artarak devam eden şiddet olayları vardı. Pişmanlık bir bütün olarak değerlendirildi. Sanığın ‘Pişmanım’ demesi tek başına anlam ifade etmez. Bu konuda yerinde bir karar verildi.”

  Daire, daha önce, eşi kendisiyle beraber olmadığı gerekçesiyle karısını öldüren Ü.Y.’ye verilen cezada tahrik indirimi yapmıştı. Daire, Bursa’da eşini terk ettikten sonra başka bir erkekle yaşamaya başlayan ve töre cinayetlerinin sembol isimlerinden olan Huri Akça’yı öldüren baba Dumlu Özçelik’e verilen cezada da tahrik indirimine gidilmesine hükmetmişti.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı