Gündem Haberleri

  Evet, muhtemelen ben de İbraniyim

  Ardıç AYTALAR/İSTANBUL
  18.08.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Türkiye’de pek çok kişiyi "Sabetaycı" olmakla niteleyen Prof. Dr. Yalçın Küçük, Chronicle Dergisi’nde yer alan kendisinin de "İbrani kökenli" olduğuna dair iddiaları "İbrani olma ihtimalini yüksek tutuyorum. Bundan da hiç rahatsız olmam" dedi.

  TÜRKİYE’de birçok kişinin ve ünlü ismin "Sabetaycı" olduğunu öne süren Prof. Dr. Yalçın Küçük, Chronicle Dergisi’nde yer alan "Ailesinde İbrani kökenliler var" iddiasına cevap verdi. Ada Beyazıt tarafından kaleme alınan yazıda bazı yanlışlıklar olduğunu söyleyen Yalçın Küçük, "Fransız işbirlikçisi olmakla suçlanan Abdullah Sabuni değil, Ahmet Sabuni. Benim dedem değil annemin dedesi. Sabuniler, Halep’in en geniş ailesi. İskenderun Halep’in limanıydı. Annemin dedesi de İskenderun Belediye Başkanıydı. Benim dedem Osman Yanış’tır. Ahmet Sabuni’nin damadıdır, ihtilalcidir, İstiklal Madalyası sahibidir" dedi.

  HER KAVMİN İBRANİSİ

  Kendisiyle ilgili araştırmaların sonuçlarını kendisinin de açıkladığını söyleyen Prof. Küçük, şunları söyledi:

  "Eniştelerimin İbrani olduğunu söyledim. Bunda hiçbir sakınca görmüyorum. Küçükefendi dedem çok zengindi ama ailemizde bize anlatılanlara göre işbirlikçiydi dedim. Ama anne tarafından dedem İstiklal Madalyası sahibidir. Sabuniler muhtemelen Çerkez Gürcü’ydü. İlerki kitaplarımda Çerkez Yahudileri açıklayacağım. Her kavmin İbranisi vardır. Sabuniler Arjantin’de bile var. İbrani olma ihtimalini yüksek tutuyorum."

  Bundan hiç rahatsız olmayacağını söyleyen Prof. Küçük, "Sol eğilimli insan için en güzel yan melez olmaktır. En güzel kadınlar, erkekler melez erkeklerdir. Yahudiler tarihlerine sadıktır ama biz o kadar sadık değiliz. Bizden de sadık olmayan Kürtlerdir" dedi. Sabetayistlerle ilgili çalışmalara başladığında, "İyi ki varlardı. Büyük yazarlarımız İbrani asıllıdır. Büyük şairlerimiz İbrani asıllıdır" dediğini söyleyen Yalçın Küçük, "Bu bir tekzip değil teyittir. Ben millici olmayan hiç kimseyi teşhir etmedim. Ben hak etmeyen kimseyi teşhir etmedim. Burayı yurt olarak olarak kurtardılar. Çoğunluğunun kalbi İsrail için çarpmasa, suyun başında bulunup diğerlerine kapatmasalar bunlara hiçbir itirazım yok" dedi.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı