Gündem Haberleri

  Evet, İslam da bizim bir parçamız

  Hürriyet Haber
  28.09.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Almanya Başbakanı Angela Merkel, partisi CDU üyelerine hitaben yaptığı konuşmasında, İslam’ın da Almanya’nın bir parçası olduğunu söyledi.

  Başbakan Merkel, önceki gün genel başkanlığını yürüttüğü Hıristiyan Demokrat Birlik Partisi’nin (CDU) yaklaşık 7 bin aktif üyesine videokonferans yöntemiyle seslendi.

  Merkel, ülkede yaşayan 3 milyon Müslüman’a hoşgörülü yaklaşılması çağrısı yaparken, “Çok açık olmalıyız ve şunu demeliyiz: Evet bu da bizim bir parçamız” şeklinde konuştu. Başbakan Angela Merkel, bazı Müslüman ülkelerinde Hz.Muhammed’e hakaret içeren video ve karikatürlere yönelik başlayan şiddet olaylarıyla, barışçıl yaşayan Müslümanların ayırt edilmesi gerektiğini ifade ederken, “Herşeyi birbirine karıştırmamalıyız” dedi. İslamcılıkla İslam’ın ayrı olduğunu vurgulayan Merkel, Almanya’da yaşayan Müslümanların büyük çoğunluğunun şiddete mesafe koyduğunu söyledi.

  Almanya’da şubat ayında görevinden istifa etmek zorunda kalan eski Cumhurbaşkanı Christian Wulff da İslam’ın Almanya’nın bir parçası oldğunu söylemişti.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı