Gündem Haberleri

  Evet, Hamit vurdu

  Soner GÜREL/ANKARA
  23.01.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Musa Anter'in öldürüldüğü gece yanında bulunan ve 4 kurşunla vurulduğu halde şans eseri kurtarılan akrabası Yazar Orhan Miroğlu, cinayetin faillerinden Abdülkadir Aygan'ın Hürriyet'te dün yer alan ifadelerini doğruladı ve şunları söyledi:

  İSTANBUL'DA ÖLDÜRECEKLERDİ

  Musa Anter Diyarbakır'a gelmeden bir hafta önce tehditler alıyormuş. Öldürülmek konusunda çok tedirgindi. Dragos'taki evine olaydan iki hafta önce bazı kişiler geliyor ve bir tanıdığının ismini vererek kapıyı açtırmak istiyorlar. Ancak Musa Anter ikna olmayarak gelen kişilere kapıyı açmıyor. Diyarbakır'daki Kültür Festivali'nde kitap imzalamak için davetliydi. İmza gününden sonra o gün evimize davet ettim. Musa Anter de 'Tamam gelirim yemek yeriz olmazsa bu gece (20 Eylül 1992 Pazar) sizde kalırım sabah havaalanına sen götürürsün' dedi. Ben 20 Eylül 1992 Pazar günü Musa Anter'in kaldığı Demir Otele akşam üzeri gittim. Bu sırada Hamit(Abdülkadir Aygan'ın iddiasına göre olaydaki tetikçi) geldi. Üzerinde kot pantolon ayağında mekap beyaz ayakkabılar vardı. Musa Anter ile odasında görüştüler. Daha sonra Musa Anter aşağıya resepsiyona Hamit'le birlikte geldi. Bir yere gideceğimizi söyleyerek araç bulmamı istedi.

  PKK İLE ARABULUCULUK

  Otelde kalan ve geceleri taksicilik yapan TEK'te memur biri olduğunu söylediler. Onu kaldırdık ve ben şoförün yanına oturdum, Musa Anter'le Hamit'te arka koltuğa oturdular. Ben nereye gittiğimizi sordum. Musa Anter de 'Bunlar PKK'den ayrılan ve itirafçı olan bir grup, şimdi tekrar PKK ile temas kurmak istiyorlar' dedi. Aramızdaki konuşmalar hep kürtçe yapılıyordu. Sonra hep birlikte araçla bilinmeyen bir yöne gidiyorduk. Epeyce gittik Diyarbakır dışına çıktık. Ben bir tuhaflık sezdim nereye gittiğimizi sordum. 'Ergani yolunda ne işimiz var' dedim. Hamit 'burası Silvan yolu değil mi?' diye sordu. Ben de 'Hayır' dedim. Bu kez aracı çevirdi ve Diyarbakır'da Silvan yolu üzerinde bulunan Peşmerge konutlarının olduğu mahalleye geldik. 36. Sokak'ta arabayı durdurdu. Şoföre parasını Musa Anter vererek gönderdi ve bana 'buluşma yapacağımız ev burada' dedi.

  ANTER'E KURŞUN YAĞDIRDI

  Bu sırada Hamit bizden 20-30 metre kadar ileriden yürüyordu. Bir anda tabancasını çıkararak üzerimize doğru ateş açmaya başladı. Musa Anter başından ve boynundan vuruldu. Hemen olay yerinde yaşamını yitirdi. Hamit bu kez silahını bana doğru çevirdi ve ateş etmeye başladı. Ben de yaralandım. Yere düştüm, yanıma geldi ve bir kez de sırtıma ateş ettikten sonra olay yerinden kaçtı. Ben 10-15 dakika kadar yardım çağırdım ama kimse dışarı çıkamadı. Bir süre sonra karakol polisleri gelerek beni hastaneye götürdü. Eğer Hamit, yanlışlıkla Ergani yolu değil de Yeşil'in beklediği Silvan yoluna gitseydi zaman kaybetmeyecekti. Yeşil'in beklediği yere zamanında varacaktık ve orada hepimiz öldürülecektik. Bir zamanlama hatası nedeniyle hem şoför hem de benim hayatım kurtuldu.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı