GeriGündem Evde son söz kimin?
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Evde son söz kimin?

Eşler arasındaki iletişimde söz sahibinin kimde olduğu Kadın Sorunları ve Statüsü Genel Müdürlüğü'nün bir araştırmasında ortaya çıktı. ‘‘Evde son sözü koca söylemelidir’’ diyen kadınların çoğunluğu dörtte üçü buluyor. Ayrıca ‘Her koşulda kocaya itaat etmek gerekir’’ fikrine de yüzde 8l.67 kadın katılıyor. Böylece evde erkek otoriter bir sistem olmasını aslında kadınların istediği ortaya çıkıyor.

Yapılan araştırmaya göre kadınların yüzde 95'i eşlerinin maaşını tam olarak bilmek istiyor. Ancak evde kendileri istemeseler de kocalarının aldıkları kararlara karşı çıkamıyorlar. Bu gibi durumlarda susmayı tercih eden kadınların oranı yüzde 73.67 olarak belirleniyor. Karı kocanın anlaşmazlık durumlarında yaptıkları davranışlara bakıldığında, kadınların yüzde 25.34'ü, erkeklerin yüzde 4.33'ü küsmeyi tercih ediyor. Kadınların 33.67'si ağlıyor, erkekler bunu hiç denemiyor. Erkeklerin yüzde 39'u küfredip bağırıyor, kadınlar bu yolu hiç denemiyor. Konuşup anlaşma yolu arayan kadın oranı yüzde 23.33, aynı yolu seçen erkek oranı yüzde 12.67 oluyor.

Kadınlar kocalarının isteklerini öncelikle sevdikleri için yapıyorlar. Kocanızın her istediğini neden yapıyorsunuz sorusuna, yüzde 47.30'u ‘‘sevdiğimiz için’’ yanıtını veriyor. ‘‘Bu bir görevdir ’’ düşüncesindeki kadınların oranı yüzde 28.63 olarak belirleniyor. Kadınların yüzde 17.85'i eşini kızdırmamak için, yüzde 6.22'si de dayak yememek için kocalarının istediklerini yaptıklarını belirtiyorlar.

‘‘Seni seviyorum’’ demeyi bilen bir toplum olduğumuz da ortaya çıkıyor. Sevgi sözcüklerini sadece erkeklerin söylemesi gerektiğini düşünenlerin oranı yüzde 3. Sadece kadınlar söyler diyenlerin oranı yüzde 2, karşılıklı söylenmeledir düşüncesinde olanların oranı ise yüzde 85.67. Kimse söylemesin fikrini ise yüzde 9.33 kişi paylaşıyor.

Ayrıca sevgi eğitim de tanımıyor. Bu soruların sorulduğu kişilerin eğitim durumları ele alındığında, eğitim almamış olanların yüzde 81.55 ile, en az ilkokul mezunu olanların yüzde 88.32 sevgi karşılıklı konuşulmalıdır fikrini savunuyor.

Karı koca arasındaki anlaşmazlıkların evliliğin tuzu biberi kabul edildiği de bir gerçek olarak ortaya çıkıyor. Evinde her gün anlaşmazlık olduğunu söyleyenler yüzde 4 ile sınırlı kalıyor.

Arada sırada anlaşmazlık çıkar diyenler 84.33 olarak belirleniyor. Yüzde ll.67'lik bir oran ise evlerinde hiçbir zaman anlaşmazlık olmadığını belirtiyor.

Erkeklerin yüzde 95'i, kadınların da yüzde 74.33'ü evle ilgili sorunlarını eşleri ile paylaşıyor. Kadınların yüzde 17.33'ü ev içi sorunlarını annesine aktarıyor.

Erkeklerin ise yüzde l.67'si annelerine sorun aktarıyor. Kadınlar kardeşleri ve komşuları ile de sorunlarını paylaşıyor. Erkekler kardeşlerini seçseler bile, komşularını evle ilgili sorunlara karıştırmayı istemiyorlar.

Erkekler işlerinde çıkan sorunları da öncelikle eşleri ile dertleşiyor. Erkeklerin 67.33'ü iş problemlerini eşlerine anlatıyor. Yüzde 6'sı iş arkadaşları ile, yüzde 4.33'ü kardeşleri ile, yüzde 2.67'si babaları ile görüşüyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle