Gündem Haberleri

  Evde pazarlığa gitti, müzakereyi kaçırdı

  Hürriyet Planet
  15.10.2011 - 13:20 | Son Güncelleme:

  KKTC'de önceki gün 4 Türk ile "cinsel ilişki" pazarlığı yaparken yakalanan Kıbrıs Rum yönetimi eski Maliye Bakanı Michael Sarris, üyesi olduğu müzakere heyetinin Türk tarafıyla gerçekleştirdiği barış görüşmelerine de katılamadı.

  Halen Rum lider Dimitris Hristofyas’ın müzakere heyetinde bulunan Sarris, Lefkoşa'daki bir evde "suçüstü" yakalandığı için dün Türk tarafıyla yapılan görüşmelerde yer alamadı.

  Lefkoşa'da Birleşmiş Milletler (BM) kontrolündeki bölgede gerçekleştirilen müzakerelerde, dün "Yönetim ve Güç Paylaşımı", "Mülkiyet" ile “Ekonomi, AB ve İç güvenlik” konuları ele alındı.

  Sarris, ekonomi konusunun ele alındığı pazartesi günkü müzakerelerde Rum heyetine başkanlık etmişti.

  Hakkında üç gün tutukluluk kararı alınan Sarris, pazartesi tekrar hakim karşısına çıkacak. Eski Rum Bakan'ın serbest bırakılması halinde çarşamba günkü müzakerelere katılıp katılmayacağı ise bilinmiyor./images/100/0x0/55eb60ecf018fbb8f8bd44c4

  YASA TARTIŞMAYA AÇILDI

  Sarris'in tutuklanması, cinsel ilişkiyi "doğaya aykırı cinsel münasebet" ve dolayısıyla da suç sayan KKTC yasalarını da tartışmaya açtı.

  Cyprus Mail gazetesine konuşan Kıbrıslı Türk İnsan Hakları Vakfı Başkanı Emine Erk, böylesine üst düzey bir ismin eşcinsel ilişkiye girdiği için tutuklanmasının, kamuyounun dikkatinin söz konusu yasaya çekilmesini sağladığını belirtti. Erk, böylece bu yasanın değişmesi için gerekli kamuoyu desteğinin de sağlanabileceğini ümit ettiğini söyledi.

  Kıbrıs Rum kesimi, Alecos Modinos isimli aktivistin Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ndeki (AİHM) hukuki mücadelesini kazanmasından beş yıl sonra, 1998'de eşcinsel ilişkiyi suç olmaktan çıkarmıştı.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı