Gündem Haberleri

  Ev mağdurları CHP'den yardım istedi

  Bahri KARATAŞ/İZMİR, (DHA)
  02.10.2008 - 15:07 | Son Güncelleme:

  İZMİR'de ev sahibi olma hayaliyle girdikleri yapı kooperatifini yürüten şirketin (Uludağ) 1.5 yıldır inşaata başlamadığını ve bu şirket tarafından dolandırıldıklarını öne süren yaklaşık 50 mağdur, çocuklarıyla birlikte CHP İzmir İl binası önünde basın açıklaması yaptı.

  Mağdurlar gözyaşlarını tutamazken, kendilerini dinleyen CHP İzmir Milletvekili Ahmet Ersin, “Konuyu meclise taşıyacağım” dedi.
  Ellerinde taşıdıkları pankartlarla CHP İl binası önüne gelen, aralarında özürlülerin de bulunduğu yaklaşık 50 mağdur adına basın açıklamasını Adnan İpek yaptı, şunları söyledi:
  “Ev sahibi olmak umuduyla kooperatife girdik. Yaklaşık 1.5 yıldır üzerimize düşen görevi yaptık. Aidat ve peşinatlarımızı ödedik. 500 üye 25 bin ile 100 bin YTL arasında para yatırdı. Çiğli ve Buca'da inşaatlar bir türlü başlamadı. Çiğli'deki arsalara mal sahipleri tarafından kabak ve patlıcan ekildi. Şirket yönetimi sürekli kredi aradıklarını, onayda olduğunu, inşaat yapı planların odalarda olduğunu söyleyerek bizi oyaladı. Oysa sadece İzmir'den yaklaşık 6- 7 milyon YTL para toplandı. Senetlerimiz üçüncü şahıslara satıldı. Zor durumda kaldık. Evlerimize icra takibi geldi.
  Biz ev sahibi olmayacaksak, paramız yasal faiziyle şirket tarafından geri verilsin. Bazı mağdurlar intihar bile etmeye kalktı. Şirketin ilanlarda kullandığı ‘Kira öder gibi konut sahibi olun, 24 ayda teslim, rüya gibi kent evleri’ sloganı tamamen rüyaya dönüştü. Şirket sahipleri hakkında savcılığa ‘dolandırıcılık’ suçundan şikayetçi olacağız. Psikolojimiz, aile düzenimiz bozuldu. Biz dar gelirli ve asgari ücretle çalışan insanlarız. Çoğumuz kredi çekerek, çocuklarımızın boğazından kısarak ödemelerimizi yapmaya çalışıyoruz. Halen de bu şirket üye yapmaya, maketler üzerinden konut pazarlamaya devam etmektidir. Ev sahibi yerine insanları dert sahibi yapmaktadır.”

  Değnekleriyle ayakta güçlükle duran mağdurlardan Nurdan Çatık, “Ben bundan sonra nasıl yaşarım” diye gözyaşı döktü. Çakır'ı Milletvekili Ersin, teselli etti.
  Mağdurlar kendilerine yardımcı olması için hazırladıkları dosyayı CHP İzmir Milletvekili Ahmet Ersin'e verdi. Milletvekili Ahmet Ersin, “Başka illerde de aynı şirket tarafından mağdur edilen 8 bin üye var. Sorunları yakından takip ediyorum. 80'li yıllarda bir banker furyası olayı yaşandı. Şimdi de maket üzerinden ev sahibi yapma furyası dolandırıcılığı hortladı. Bunu büyük şirketler yapıyor. Bu şirketler binlerce kişiyi mağdur etmiştir. Şirket, ‘Kira öder gibi, ev sahibi olun’ sloganıyla maketler üzerinde ev satıp insanları dolandırıyor. Devlet bu olaylara göz yumuyor. Ne zaman olaylar büyüyecek, devlet o zaman ortaya çıkacak. Bu konuyu Meclis'e taşıyacağım. Mağdur insanların derdine çare bulacağım” dedi.

  CHP İl Başkanı Kemal Karataş da “Yeni bir dolandırıcılıkla karşı karşıyayız. Biz de konuyu yeni öğrendik. Organize bir suçla karşı karşıyayız. Devlet uyuyor mu, bu olaylardan haberi yok mu? İnsanların mağduriyetini parti olarak gidermeye çalışacağız” dedi.
  Grup açıklamanın ardından dağıldı.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı